Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak głosować?

sobota, 20 kwietnia 2024 22:25 / Autor: Maciej Piętka
Jak głosować?
Jak głosować?
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Już 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy poradnik wyborczy, który składa się z wszystkich najważniejszych informacji.

W wyborach samorządowych nie można oddać głosu będąc poza granicami kraju. Każdy z wyborców oddaje swój głos w obwodzie głosowania, który jest przypisany do miejsca jego stałego zamieszkania.  Adres obwodowej komisji wyborczej jest udostępniony w aplikacji mObywatel. Wystarczy po zalogowaniu do aplikacji wybrać zakładkę „wybory” i sprawdzić właściwy obwód i okręg w poszczególnych wyborach na prezydenta, burmistrza bądź wójta. Można też skorzystać z wyszukiwarki obwodów, która będzie udostępniona na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Komisje, których w Kielcach jest 95, zostaną otworzone o godzinie 6, a zamknięte o 21.

Mieszkańcy regionów, w których odbywa się druga tura, otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. Skreślą na niej jednego z dwóch kandydatów, który wszedł do drugiej tury i walczy o urząd np. włodarza danego miasta.

Aby zagłosować należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty). Wylegitymować można się także elektronicznie przy użyciu aplikacji mObywatel. Głos oddajemy jednak na klasycznej, papierowej karcie. Robimy to poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym kandydacie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO