Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Industria S.A eksmituje wędkarzy

środa, 21 czerwca 2023 15:47 / Autor: Radio eM
Industria S.A eksmituje wędkarzy
Industria S.A eksmituje wędkarzy
Radio eM
Radio eM

W środę (21 czerwca) przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim odbył się protest Stowarzyszenia "Sazan". Wędkarze sprzeciwiają się decyzji Industri o zakończeniu dzierżawy zbiornika wodnego w Sukowie.

Industria planuje bowiem nową inwestycję na tym terenie. 28 marca firma złożyła wypowiedzenie wędkarzom i dała trzy miesiące na wyprowadzenie się. Stowarzyszenie, które wynajmowało zbiornik wodny od 41 lat, protestowało pod Urzędem Świętokrzyskim w Kielcach.

Prezes stowarzyszenia, Waldemar Kita, starał się o kontakt i wyjaśnienie tej decyzji, lecz bezskutecznie.

– Prosiliśmy o wsparcie wszystkich posłów z województwa świętokrzyskiego, wysyłaliśmy też petycje i pisma do wojewody. Prosimy żeby nam ktoś pomógł, bo nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej odpowiedzi. – mówił Waldemar Kita.

Wędkarze mają czas do końca czerwca na odłów ryb co, jak tłumaczył prezes stowarzyszenia, nie jest możliwe ze względu na ich rozmnażanie się w kwietniu i maju.

Firma Industria przesłała do nas oświadczenie.

Oświadczenie Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A.

Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. (dawniej Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.), na wstępie wskazuje, iż powstała w 2016 r., w wyniku nabycia części majątku (tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa) Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych S.A. w upadłości likwidacyjnej przez należącą do Skarbu Państwa Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., co uchroniło pracowników przed widmem upadku ich zakładu pracy - szczycącego się 140-letnią tradycją.

Wg informacji posiadanych przez Spółkę Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. (dawniej Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.), poprzedni podmiot tj. Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. w upadłości likwidacyjnej, eksploatował „Piaskownię Suków” do roku 2010 r., a teren „Sukowa” objęty był formalnie granicami Zakładu Górniczego, co nie powstrzymywało licznych osób, przed korzystaniem ze zbiornika w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Jednocześnie Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. (dawniej Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.), wskazuje, że w ramach swojej działalności zawarła wyłącznie dwie umowy dzierżawy gruntu dot. „Sukowa” tj. trójstronną umowę dzierżawy gruntu ze stowarzyszeniem Sazan z siedzibą w Kielcach oraz Kołem numer 14 Polskiego Związku Wędkarskiego przy Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych Sp. z o.o. reprezentowanymi przez p. Waldemara Kitę, w dniu 22 marca 2017 r. oraz kolejną umowę dzierżawy gruntu ze stowarzyszeniem Sazan z siedzibą w Kielcach reprezentowanym przez p. Waldemara Kitę, w dniu 15 czerwca 2021 r.

Obustronnie uzgodnione, w ramach negocjacji przez Strony umowy zapisy, uprawniały do jej wypowiedzenia przez każdą ze Stron, z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. (dawniej Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.) podczas negocjacji umowy, niejednokrotnie wskazywała, że okres dzierżawy „Zbiornika Suków” na rzecz Stowarzyszenia Sazan jest „okresem przejściowym”, w związku z planami Spółki dotyczącymi przygotowania do jego eksploatacji w celach przemysłowych, co spotykało się każdorazowo ze zrozumieniem ze strony ww. Stowarzyszenia oraz osób je reprezentujących, w tym p. Waldemara Kity.

Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. (dawniej Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.), równocześnie wskazuje, że docierają do niej informacje o licznych nieprawidłowościach w wewnętrznych strukturach Stowarzyszenia, skutkujących wydaleniem części członków - w tym osób pozostających na emeryturze. Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami Stowarzyszenie SAZAN jest bardzo zamkniętą, elitarystyczną strukturą ze ściśle limitowaną liczbą członków, nie dającą możliwości uczestnictwa szerokiemu kręgu społeczeństwa świętokrzyskiego. W odróżnieniu od tego, eksploatacja terenu na cele przemysłowe, jak miało to miejsce w przeszłości, i jest w planach spółki na przyszłość, wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy oraz płatnościami podatków, przyczyniając się do wzrostu dobrobytu całego regionu.

Wart nadmienia jest również fakt, że Stowarzyszenie SAZAN przez pierwsze lata funkcjonowania umowy płacili stawkę wielokrotnie niższą niż sam podatek od nieruchomości w zamian za to, że wykonali na terenie „Sukowa” prace porządkowe.

Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. (dawniej Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o.), mając na uwadze powyższe fakty, nie znajduje zrozumienia dla działań podejmowanych przez osoby reprezentujące Stowarzyszenie Sazan, które to działania w sposób nieuzasadniony stawiają Spółkę w złym świetle, a także narażają ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania działalności gospodarczej.

Autor artykułu: Igor Stępień

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO