REGION
Gmina Bieliny wyremontuje Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich
Świętokrzyski Park Narodowy użyczył gminie Bieliny działkę w Hucie Szklanej, na której znajduje się pomnik Trzech Krzyży Katyńskich. Teren będzie użytkowany przez nowego właściciela przez 25 lat. W tym czasie przeprowadzony zostanie remont pomnika oraz prace porządkowe na całej działce.
Umowa, która została zawarta między Świętokrzyskim Parkiem Narodowym a gminą Bieliny jest wynikiem listu intencyjnego, który został podpisany w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w kwietniu 2017 roku. - Każdego roku w Hucie Szklanej odbywają się piękne wojewódzkie uroczystości. Użyczenie działki gminy Bieliny pozwoli na remont krzyży i przygotowanie całego terenu tak, aby te uroczystości mogły odbywać sie w godnych warunkach, o co zabiegali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Pomoc w realizacji tego zadania zapewnił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Będziemy wspierać te przedsięwzięcia, żeby to miejsce przypominające zbrodnię na prawie 23 tysiącach Polaków, którzy zostali zamordowani strzałem w tył głowy nie tylko w Katyniu, ale w Charkowie, Miednoje i innych miejscach, zostało należycie upamiętnione. Tam zginęli żołnierze wojska polskiego, urzędnicy, leśnicy, policjanci, żołnierze korpusu ochrony pogranicza - tłumaczy Andrzej Bętkowski.
Sławomir Kopacz wójt gminy Bieliny, stwierdził, że cieszy się z podpisania umowy. - W tym roku upływa 20 lat odkąd ten pomnik został wybudowany. Znajduje się on na terenie gminy Bieliny i jest to nasza świętokrzyska Golgota Wchodu. Pomnik jest w miejscu wyjątkowym, bo u podnóża Świętego Krzyża. Każdego roku z Huty Szklanej na Święty Krzyż przemieszcza się około 200 tysięcy turystów pielgrzymów, więc naszym obowiązkiem jest, aby to miejsce wyglądało godnie - wyjaśnia wójt Kopacz.
Umowa przekazuje gminie Bieliny władztwo nad pomnikiem i 60-cio arową działką, która leży poniżej pomnika. - Po rewitalizacji pomnika i działki można by organizować tutaj nie tylko lokalne obchody związane z rocznicą zbrodni katyńskiej, ale również obchody wojewódzkie - dodaje Sławomir Kopacz.
- Pielęgnowanie pamięci o najlepszych synach polskiego narodu, którzy zostali pomordowani w obozach Katynia, Charkowa, Miednoje jest czymś, co jest misją każdego z nas. To, że my przekazujemy ten teren gminie Bieliny jest wyrazem naszej szczególnej troski o ten obiekt. Jestem przekonany, że przekazujemy go w najlepsze z możliwych rąk, bo pan wójt udowodnił, ze ten pomnik jest bliski jego sercu. Od lat pomaga ten obiekt utrzymać w stanie, który jest przynajmniej akceptowalny - podkresla Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska", a także poseł PiS Maria Zuba i senator Krzysztof Słoń. - Serdecznie dziękuję w imieniu Rodziny Katyńskiej wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego zadania. My opiekunowie pamięci musimy dbać o wygląd tego pomnika i to jest nasz obowiązek. Co roku spotykamy sie tam, żeby upamiętnić naszych zamordowanych ojców i dziadków, którzy leżą na nieludzkiej ziemi - mówiła Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia.
- Chciałam szczególnie podziękować piastunkom polskiej historii, bo z inicjatywy ten pomnik powstał, opiekują sie nim i pamiętają o rocznicach związanych ze zbrodnia katyńską. Myślę, że to miejsce głębokiej refleksji nad życiem naszego narodu i naszą historią pozwoli nam wyciągnąć wnioski i szanować naszą ojczyznę, być dumnym z tego, że jest się Polakiem i z nadzieja patrzeć w przyszłość - powiedziała Maria Zuba. - Uroczystości przy Krzyżach Katyńskich mają zawsze wyjątkowy charakter, uczestniczą w nich ludzie młodzi, uczniowie i mieszkańcy głównie gminy Bieliny. Zawsze są tam też przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To miejsce nas jednoczy od lat i dobrze, że będzie nadal szczególnie zaakcentowane - uzupełnił senator Krzysztof Słoń.