Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Gdzie wybrać się zimą?

piątek, 08 grudnia 2023 15:31 / Autor: Aleksandra Rękas
Gdzie wybrać się zimą?
Fot. Piotr Michalec
Gdzie wybrać się zimą?
Fot. Piotr Michalec
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Zimowa i śnieżna aura zachęca niektórych do zwiedzania i aktywności w plenerze, a innych raczej do... zakopania się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty. Na szczęście nasz region obfituje w atrakcje zarówno dla tych, którym mróz niestraszny, jak i tych, którzy nie mają ochoty zmarznąć.

Z przedszkolakami, starszakami, młodzieżą lub samemu – atrakcje w regionie dostosowane są do wszystkich odwiedzających. A ich lista jest długa! Na przykład Muzeum Zabawek i Zabawy to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w mroźne dni. Instytucja ma szereg propozycji, które zaintrygują nie tylko najmłodszych. Już dziś, 8 grudnia, otwarta zostanie kolejna wystawa, tym razem pod tytułem „Miniaturowy świat wielkich rzeczy”. Zobaczymy tam dioramę – barokową zabawkę przeznaczoną dla arystokracji, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Zabawek w Krakowie, Fundacja Zbiorów Rodziny Sosenków.

- Będąc w tej placówce, nie można nie zahaczyć o Manufakturę Słodyczy Magia Karmelu. Tam można uczestniczyć w wyrobie pysznych słodkości i zobaczyć, jak powstają te smakołyki. W Kielcach bardzo ciekawe i wartościowe warsztaty proponuje Energetyczne Centrum Nauki. Są one związane na przykładz ekologią, światłem, przyrodą. Oczywiście dostępna jest też interaktywna wystawa, która przybliży nam bogaty świat energii – zachęca Magdalena Kowalczyk z Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Kolejne ciekawe miejsce to Centrum Geoedukacji, które łączy naukę z zabawą. Znajduje się tam interaktywna ekspozycja, która w nowoczesny sposób pokazuje geologiczne dziedzictwo Kielc i regionu. Jest też geolaboratorium – można tam brać udział w warsztatach... szlifowania skał.

- Funkcjonuje tam również klub miłośników geologii. Uczestnictwo w nim może być nie lada gratką dla maluchów – poleca Magdalena Kowalczyk.

Jak dodaje, dla młodzieży ciekawa może być wizyta w Muzeum Dialogu Kultur. Tam jedna z wystaw przedstawia około dwustu miniaturowych modeli aut, ze wszystkich ważnych ośrodków produkcji samochodów na świecie – zarówno osobowych jak i sportowych.

- Z kolei dla miłośników zwierząt poleca się papugarnia „Ara”, którą znajdziemy przy alei Solidarności. Tam można zobaczyć egzotyczne gatunki papug, przyjrzeć się im, nakarmić. W pobliżu znajduje się bawialnia, w której mimo niesprzyjającej pogody dzieci mogą poszaleć na placach zabaw – dodaje.

Nie brakuje ciekawych propozycji i dla tych, którzy nie boją się zimowej aury i przepadają za aktywnością na świeżym powietrzu. Tym, którzy lubią wycieczki, polecamy propozycje łączące... spacery i edukację.

- W regionie świętokrzyskim koniecznie trzeba odwiedzić Ciekoty i Szklany Dom. Tam znajdziemy piękny, odbudowany dworek i mnóstwo ciekawych informacji na temat Stefana Żeromskiego. Ciekawostką jest to, że w okolicy, w Świętej Katarzynie, tuż przy ulicy Kieleckiej znajduje się kapliczka, w której zobaczyć można podpis Żeromskiego – zachęca Magdalena Kowalczyk.

Jak więc widać, nie na każdą wycieczkę konieczne jest ciepłe ubranie. Ale przyda się – świetny humor.

Tag: atrakcje Zima
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO