Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Fałszywe połączenia wciąż problemem

czwartek, 09 lutego 2017 15:16 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Fałszywe połączenia wciąż problemem
Fałszywe połączenia wciąż problemem
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Telefon na numer 112 może uratować zdrowie lub życie. Niestety wciąż wielu ludzi traktuje go lekkomyślnie. Kiepscy żartownisie dzwonią, by zapytać kiedy przyjedzie autobus, zamówić pizzę czy wylać na osobę po drugiej stronie swoje frustracje. Takie połączenia blokują tę ważną linię i mogą spowodować, że do kogoś pomoc nie dojedzie na czas. Kilka sekund może kosztować czyjeś życie. Co roku w pierwszej połowie lutego podkreślamy jak ważny jest numer 112 i jak się z nim obchodzić. To też okazja do podsumowań.

Posłuchaj:

336 tysięcy zgłoszeń w 2016 roku odebrało Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. Aż 72 procent przeprowadzonych rozmów to zgłoszenia fałszywe, czyli nie skutkujące zaangażowaniem policji czy pogotowia ratunkowego. Pozostałe 28 proc. spraw przekazanych zostało odpowiednim służbom – w większości medykom.

Według statystyk obejmujących szersze dane połączenia anulowane stanowią 32 proc., fałszywe 48,5 proc., a zasadne jedynie 19 proc. W zeszłym roku CPR najwięcej rozmów odnotował latem i w grudniu. Biorąc pod uwagę dni tygodnia, najgoręcej było w piątki i soboty. Statystycznie najspokojniejszym dniem była niedziela.

W sumie w CPR zatrudnia 46 operatorów. Na jednej zmianie na połączenia alarmowe odpowiada od 8 do 10 osób. Operatorzy numeru 112, którzy obsługują teren województwa świętokrzyskiego muszą reagować w różnych sprawach. Są to pobicia, napady, wypadki samochodowe, rodzinne awantury, a nawet wymykające się spod kontroli imprezy. Pracownicy CPR co roku udostępniają fragmenty łagodniejszych rozmów, które na co dzień odbywają się pomiędzy mieszkańcami regionu w potrzebie, a operatorami. Dzięki temu możemy usłyszeć jak przebiega przykładowe połączenie z numerem alarmowym. Zdarzają się takie rozmowy, które nie nadają się do publikacji.

Liczba połączeń fałszywych nieznacznie spadła w ostatnim roku. Dokładnie o 3 procent. Nadal lwia część rozmów dotyczy spraw informacyjnych czy żartów.

11 lutego w wielu krajach obchodzony jest dzień numeru alarmowego 112. Tego dnia organizowane są akcje informacyjne, edukacyjne, gry oraz zabawy. W sobotę taka impreza odbędzie się w galerii Echo. Start od godziny 11.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO