Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Co z ulgami dla młodzieży?

środa, 22 marca 2023 12:03 / Autor: Michał Łosiak
Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Co z ulgami dla młodzieży?
Egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Co z ulgami dla młodzieży?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ta informacja nie spodoba się przyszłym kierowcom. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zajmie się projektem uchwały podwyższającej wysokość opłat za egzaminy na prawo jazdy. Postulaty dotyczące ulgi dla młodzieży póki co nie zostaną uwzględnione.

Za część teoretyczną zapłacimy o 20 złotych więcej niż do tej pory, czyli 50 złotych.

Według proponowanego projektu uchwały ceny za praktyczną część egzaminu w poszczególnych kategoriach mają zostać ujednolicone. W kategoriach AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T wyniesie ona 200 złotych. Tutaj podwyżki mają wynieść od 20 do 60 złotych.

Z kolei w kategoriach B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E będzie to 250 złotych, a wzrost wyniesie od 5 do 50 złotych.

– Podobnie dzieje się w pozostałych województwach. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są w pewnym sensie zmuszone do samofinansowania się. To wynagrodzenia dla pracowników, ale także konieczność kupowania i utrzymywania posiadanego taboru – mówi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zaproponował, by wprowadzić zniżki dla uczniów i studentów. Zgodnie z nimi egzamin praktyczny na kategorie AM i B miałby stanieć o 50 złotych, na kategorię B1 – o 20 złotych, z kolei na kategorie A1 i A2 –  o 10 złotych i tyle samo w przypadku egzaminu teoretycznego na wszystkie powyższe kategorie.

Szczegóły: https://emkielce.pl/region/mlodziezowa-rada-za-ulgami-na-egzamin-na-prawo-jazdy

Póki co, zmiany nie uwzględniają propozycji świętokrzyskiej młodzieży.

– To sprawy nie zamyka. Jesteśmy chętni do świadczenia pomocy, ale najpierw musimy poznać skalę, ponieważ jednostka musi dobrze funkcjonować. Jeżeli WORD zbada, że w przeciągu następnego półrocza będzie ona pozwalała na zaproponowane ulgi, to nie sądzę, żeby ich nie było w przyszłości – zapewnia Andrzej Pruś.

Podwyżki mają wejść w życie 1 kwietnia.

Tag: kielce
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO