REGION
W Kielcach powstanie ośrodek transplantologii. Specjaliści zaniepokojeni niewielką liczbą dawców narządów do przeszczepów
Z początkiem przyszłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstanie ośrodek transplantologii. O szczegółach powstania, a także problemie braku dawców narządów dyskutowali dziś specjaliści podczas konferencji, która odbyła się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
– Transplantologia ratuje życie ludzkie, dlatego jest kwestią obligatoryjną, żeby taki ośrodek powstał w naszym regionie. Czeka nas dużo pracy oraz konsultacji między szpitalami powiatowymi, to jest łańcuch wielu powiązań, aby wszystko właściwie funkcjonowało. Część kadry jest już gotowa do pracy, inni nieustannie się szkolą – powiedział Marek Bogusławski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia.
Specjaliści podczas spotkania dyskutowali również na temat niskiej liczby pobranych narządów i czynnikach, które mogłyby to zmienić. – Dzięki konferencji chcemy m.in. promować donację w regionie świętokrzyskim. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o ten temat. Na to składają się problemy psychologiczne, etyczne oraz merytoryczne, chcemy z tym walczyć i poprawić tę sytuację. Na krajowej liście czekających na przeszczep znalazło się w 2018 roku 1977 osób, przeszczepów rzeczywistych wykonano zaledwie pół tysiąca. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pobrano narządy od trzech dawców, w całym województwie od sześciu. W tym roku do tej pory dokonano jednej donacji – informuje prof. Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej.
Zgodnie z polskim prawem obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza, iż jeśli nie ma sprzeciwu zgłoszonego w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji Poltransplant, uznaje się osobę zmarłą za potencjalnego dawcę narządu. – Jeśli ktoś wie, że chce zostać dawcą, powinien poinformować o tym swoją rodzinę, bo to znacznie ułatwia cały proces – informuje Jarosław Czerwiński z Centrum Organizacji-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant w Warszawie.
Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie przeszczepów narządów jest jednoznaczne. Gest ten stanowi przejaw solidarności z bliźnim w potrzebie. Papież Jan Paweł II podczas XVII Międzynarodowego Kongresu w 2000 roku w Rzymie powiedział: „Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi. Co więcej, technika transplantacji udowodniła, że jest znaczącym sposobem osiągnięcia głównego celu całej medycyny – służenia ludzkiemu życiu”.
http://emkielce.pl/region/dyskutowali-na-temat-powstania-osrodka-transplantacji#sigProGalleriac6a9adbd34