REGION
Co powinniśmy wiedzieć o nowotworach jamy ustnej?
Nowotwory jamy ustnej stanowią około 40 procent całkowitej liczby zachorowań na nowotwory złośliwe w obrębie głowy i szyi. Listopad oraz grudzień to miesiące zwiększania świadomości na temat nowotworów jamy ustnej, z naciskiem na wczesne wykrywanie i profilaktykę.
Akcję rozpoczęła Mouth Cancer Foundation oraz Oral Health Foundation, a jej symbolem stały się niebieskie usta. Włączyła się w nią również Fundacja z Uśmiechem Przez Życie, której celem jest m.in. informowanie o badaniach profilaktycznych i właściwej higienie jamy ustnej.
– W listopadzie jesteśmy szczególnie skupieni na propagowaniu wiedzy i prowadzeniu akcji profilaktycznych w tej tematyce. W przypadku nowotworów jamy ustnej przyjmuje się, że odsetek 5-letnich przeżyć wynosi około 50 procent, a 3-letnich – około 40 procent. Wynika to głównie z tego, że chorzy zgłaszają się do lekarza wtedy, gdy nowotwór jest już zaawansowany (III-IV stopień). Takich przypadków jest około 50 procent - mówi lek. dent. Joanna Przybyła i dodaje, że pacjentów, u których choroba zostaje rozpoznana w I i II stopniu zaawansowania, jest mało. A to właśnie wtedy możliwości leczenia jest znacznie więcej.
Wśród czynników ryzyka zachorowania należy wyróżnić: wiek (powyżej 40 roku życia), płeć (częściej chorują mężczyźni - 70 procent), palenie tytoniu i wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu (w połączeniu z paleniem tytoniu, ryzyko zachorowalności zwiększa się 15-krotnie), zakażenie wirusem HPV, czynniki fizyczne (urazy mechaniczne, promieniowanie jonizujące i UV), immunosupresja (leki immunosupresyjne obniżają odporność organizmu), choroba nowotworowa (u pacjenta lub w rodzinie), nieodpowiednia dieta oraz zła higiena jamy ustnej.
Osoby zainteresowane mogą wspierać Fundację z Uśmiechem Przez Życie tutaj.