Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Chmielnik, Łagów i Daleszyce czekają wielkie zmiany

wtorek, 28 czerwca 2022 11:13 / Autor: Michał Łosiak
Chmielnik, Łagów i Daleszyce czekają wielkie zmiany
Fot. www.lagowgmina.pl
Chmielnik, Łagów i Daleszyce czekają wielkie zmiany
Fot. www.lagowgmina.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rewitalizacja Chmielnika, „Mini Park Georóżnorodności” w Łagowie czy termomodernizacja trzech budynków w Godowie – m.in. na te projekty przeznaczonych zostanie ponad dziewięć milionów złotych z Unii Europejskiej. Dofinansowanie jest jednym z ostatnich w tej pespektywie unijnej.

– Podpisaliśmy aż pięć umów. Dotyczą one rewitalizacji, rozwoju turystyki, gospodarki odpadami i efektywności energetycznej – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

renia2

Wśród beneficjentów jest gmina Chmielnik. Otrzymała ona prawie 1,5 miliona złotych na zagospodarowanie Andrzejówki. Przy zbiorniku powstanie ścieżka edukacyjna i trasa pieszo-rowerowa. Na tablicach edukacyjnych zostaną umieszczone informacje o występujących tu gatunkach roślin i zwierząt. Chmielnik przeznaczy także niespełna cztery miliony z Unii Europejskiej na kompleksową rewitalizację miasta. Zmodernizowany zostanie teren przy ulicy Dygasińskiego oraz kompleks przy ulicy Kwiatowej. Powstanie również obiekt wystawienniczy i wyznaczona miejska trasa turystyczna. Swoją oferty rozszerzy m.in. „Świętokrzyski Sztetl”.

Z kolei gmina Daleszyce może liczyć na 376 tysięcy złotych.

– Przebudujemy i ulepszymy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zrobimy oddzielny wjazd, zakupimy kontenery, pojemniki i wagę. Wszystko po to, aby to miejsce prezentowało się jak najlepiej – wyjaśnia Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc.

Pieniądze popłyną również do Fundacji San Giovanni na termomodernizację trzech budynków. To dokładnie 1 milion 225 tysięcy złotych.

– Obiekty będą wykorzystywane do działalności osób niepełnosprawnych, które mamy w naszym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. Prowadzimy Warsztat Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej. Chcemy rozszerzyć naszą działalność o nowe pracownie – tłumaczy ks. Zbigniew Stanios, prezes fundacji.

Z kolei w Łagowie zrealizowany zostanie projekt „Historia w kamieniu zaklęta”. Na Rynku utworzony będzie punkt promocyjno-informacyjny oraz „Głaz Georóżnorodności”. Odnowione zostaną zabytkowe budynki. Powstanie „Mini Park Georóżnorodności”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO