Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Bliżej inwestycji zabezpieczających Sandomierz

środa, 19 lipca 2017 10:17 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. biuro prasowe urzędu marszałkowskiego
Dariusz Skrzyniarz

Prawie 300 milionów złotych – tyle w sumie będzie kosztowało zabezpieczenie przeciwpowodziowe Sandomierza. Pomiędzy Świętokrzyskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych a firmą AECOM z Warszawy podpisana już została umowa na wsparcie techniczne inwestycji, które będzie kosztowało około 19 milionów złotych.

- To zapewnia nam opiekę nad projektem i wykonawcą – mówi Anna Koziełło dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - W tym się mieści nadzór inwestorski, inżynier kontraktu, kluczowi eksperci z różnych branż. Jednocześnie będą toczyły się prace projektowe – mówi dyrektor Koziełło. Po wykonaniu prac w okolicach Sandomierza, urzędnicy chcą skupić się za zabezpieczeniu Połańca.

Jednocześnie wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przekazała samorządowi ponad 1,8 mln zł na działania związane z nadzorem projektowo-konstrukcyjnym czy wsparciem wdrażania projektu. - Myślę, że to już prawie finisz, a przed nami już tylko prace. One będą polegały na zabezpieczeniu wałów przeciwpowodziowych, umocnieniu brzegów, budowie suchych zbiorników, regulacji rzek. To wszystko zabezpieczy przed powodzią – mówi wojewoda Agata Wojtyszek. - Wiele mówiliśmy o potrzebie kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Sandomierza. Pamiętamy emocje związane z powodzią w 1997 roku. To kolejny projekt ze wsparciem międzynarodowym. Teraz rozpoczynamy podpisywanie dokumentów wykonawczych – mówi marszałek Adam Jarubas.

Projekt sfinansowany zostanie ze środków krajowych, pożyczek Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach prac zabezpieczone zostaną wały, kanały odprowadzające przy przepompownie.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO