REGION
Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet!


Mamy dobrą wiadomość dla pań! Już niebawem większa grupa kobiet będzie uprawniona do bezpłatnych badań w ramach profilaktyki raka piersi. Od listopada tego roku z bezpłatnych badań mammograficznych będą mogły korzystać panie w wieku 45-74 lat.
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Statystycznie każdego dnia blisko 50 Polek słyszy diagnozę: rak piersi, 15 kobiet codziennie umiera. W województwie świętokrzyskim co roku ta choroba dotyka ponad 600 nowych pacjentek, około 200 umiera.
- Nieustannie powtarzamy, że dane te mogą zmienić same kobiety. Warunek jest jeden: muszą zgłaszać się na badania profilaktyczne. A te realizowane są chociażby w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach – podkreśla dr n.med. Piotr Kędzierawski, specjalista radioterapii onkologicznej w ŚCO.
Obecnie z bezpłatnej mammografii mogą korzystać panie między 50. a 69. rokiem życia. Takie badanie jest wykonywane raz na dwa lata. W przypadku kobiet z grupy podwyższonego ryzyka eksperci zalecają, by było ono robione co rok.
Wszystko wskazuje na to, że od 1 listopada tego roku, z tego badania będzie mogło skorzystać znacznie więcej pań.
- Pojawił się pomysł, by bezpłatna mammografia w ramach programu profilaktycznego przysługiwała kobietom w wieku 45-74 lata. To bardzo ważny i potrzebny krok. Pamiętajmy, że rak piersi najczęściej dotyka panie po siedemdziesiątym roku życia. Zauważamy jednocześnie, że właśnie w tej grupie najwięcej z nich zaniedbuje własne zdrowie i nie zgłasza się do lekarza. Mam nadzieję, że ta zmiana, która nastąpi od 1 listopada zwiększy liczbę kobiet korzystających z badań profilaktycznych, a zmniejszy liczbę zgonów – podkreśla dr Piotr Kędzierawski.
Specjalisci apelują też do pań nieobjętych programem darmowej mammografii.
- Rak nie zna wieku. Chorują też kobiety młode, dlatego każda z pań powinna systematycznie się badać. W przypadku młodszych kobiet miarodajnym badaniem jest usg piersi - podkreśla dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
O tym, że rak piersi dotyka też młode osoby przekonała się pani Karolina z Kielc.
- Kompletnie nie spodziewałam się takiej diagnozy, zwłaszcza, że problem pojawił się nagle. Zawsze wydawało mi się, że ten problem nigdy mnie nie dotknie. Dbałam o swoje zdrowie, byłam aktywna, zdrowo się odżywiałam i uprawiałam sport. Jednak stało się, w dodatku w najgorszym możliwym momencie - byłam wtedy w ciąży. Na szczęście mi się udało. Dzięki szybkiej reakcji pokonałam chorobę i mogę cieszyć się macierzyństwem i życiem. Dlatego zachęcam również i ja: kochane znajome i nieznajome badajcie się - podkreśla Karolina.
Dodajmy, że od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.








