REGION
74. rocznica bitwy pod Pielaszowem-Wesołówką


Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa w Sandomierzu, zapraszają na uroczystości upamiętniające 74. rocznicę bitwy pod Pielaszowem-Wesołówką.
Spotkanie popularnonaukowe z cyklu "Pamięci Sandomierskich Kolumbów" odbędzie się 28 lipca 2018 r. o godz. 16.00 w Sandomierzu w domu bł. ks. Antoniego Rewery (Plac Św. Wojciecha 2).
W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 r. w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka zginęło ponad 60 żołnierzy I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 r. Symbolem męczeństwa Sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu, którego dokonano 3 sierpnia 1944 r. Jest to jedna z najbardziej tragicznych kart czasu okupacji niemieckiej na Ziemi Sandomierskiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.








