Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

15 odcinków dróg do odbudowy. Wyremontują je świętokrzyskie gminy i powiaty

piątek, 20 października 2017 10:32 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

15 remontów drogowych za 2,5 miliona złotych wykona 9 świętokrzyskich samorządów. Inwestycje zrealizowane zostaną w ramach usuwania szkód jakie wyrządziły ulewy. Będzie to możliwe dzięki promesom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Niemal 51 milionów złotych to kwota jaką ministerstwo skierowało w tym roku do naszego województwa na remonty zniszczonych przez żywioł dróg. Po przeprowadzonych wcześniej przetargach zostały oszczędności, dlatego do samorządów wróciły pieniądze na kolejne inwestycje. Jak przyznaje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, wyremontowane drogi to przede wszystkim bezpieczna podróż. - Samorządowcy dbają o to, żeby pozyskać środki na remonty po klęskach żywiołowych. Taka możliwość pojawia się. Przypomnę, że dofinansowanie do tych zadań z budżetu państwa wynosi do 80 procent. W najlepszej sytuacji samorząd dokłada do remontów tylko 20 procent z własnych środków. To też jest bardzo ważne – mówi wojewoda Agata Wojtyszek.

Drogi poprawione zostaną na terenie 9 samorządów. Są to między innymi gminy Wiślica, Rytwiany czy Opatowiec. Remonty czekają drogi o łącznej długości 11 kilometrów. Tym razem największą dotację w wysokości prawie 800 tysięcy złotych otrzymał powiat buski. - Remonty dotyczą trzech odcinków dróg powiatowych przebiegających przez gminy Pacanów, Busko-Zdrój i Stopnica. Łącznie mówimy o 3 kilometrach dróg. One są w złym stanie ponieważ około 3 lata temu ulewy zniszczyły te szlaki komunikacyjne. Lokalna społeczność wyczekiwała tych inwestycji - mówi wicestarosta buski Stanisław Klimczak.

Zgodnie z umowami do końca tego roku inwestycje muszą być rozliczone. Czasu pozostało niewiele dlatego samorządowcy liczą na ładną pogodę, by w wyznaczonym terminie doprowadzić remonty do finału.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO