Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Marek Jończyk: Uczymy historii poprzez film. We wtorek, 11 czerwca, kolejny pokaz

czwartek, 06 czerwca 2024 12:36 / Autor: Katarzyna Bernat
Marek Jończyk: Uczymy historii poprzez film. We wtorek, 11 czerwca, kolejny pokaz
Marek Jończyk: Uczymy historii poprzez film. We wtorek, 11 czerwca, kolejny pokaz
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z Markiem Jończykiem, historykiem z Delegatury IPN w Kielcach.

Od kilku lat kielecki IPN realizuje projekt edukacyjny pod tytułem: "Historia w filmie". Najbliższy pokaz odbędzie się we wtorek 11 czerwca o godz. 18 w WDK w Kielcach. Jaki film zaprezentujecie?

Tym razem zapraszamy na film pod tytułem: "Czerwone maki" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Film, który miał premierę w kwietniu tego roku, pokazuje problematykę 2. Korpusu Polskiego i bitwę o Monte Cassino. Przypomnijmy, że w tym roku mamy 80. rocznicę tej bitwy. Chcemy uświadomić widzom, że działalność 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech nie sprowadzała się tylko do bitwy o Monte Cassino. Na przestrzeni kolejnych tygodni i miesięcy 1944 i 1945 roku, polscy żołnierze walczyli jeszcze pod Loretto, Ankoną i Bolonią. O zwycięstwach trzeba mówić, musimy się  nimi szczycić. Przez długie lata ta problematyka była zamazywana i przemilczana. Dlatego chcemy zaproponować wspólne obejrzenie wspominanego filmu.

Pokaz filmu poprzedzony będzie Pana prelekcją.

Każdy film poprzedzony jest prelekcją. W ten sposób poszerzamy wiedzę o wprowadzenie i komentarz historyczny. W tym przypadku powiemy o tym, skąd polscy żołnierze wzięli się na Półwyspie Apenińskim i dlaczego podjęli walkę o ten skrawek włoskiej ziemi. Powiemy też, jakie były późniejsze powojenne losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego zarówno na emigracji, jak i w PRL.

Jakie znaczenie ma taka edukacja historyczna poprzez film?

Wykorzystujemy dzieła polskiej kinematografii, aby zainteresować ludzi historią Polski. Mamy nadzieję, że poprzez obejrzenie filmu, wysłuchanie komentarza oraz dyskusję, która się wywiązuje, widzowie pogłębiają widzę o naszej przeszłości.

Więcej o projekcie "Historia w filmie" w audycji Radia eM Kielce "Historia na fali" w piątek 7 czerwca o godz. 21.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO