PUBLICYSTYKA
Czy niektórzy sędziowie zamiast prawa stosują własne poglądy polityczne?
środa, 16 sierpnia 2023 13:27 / Autor: Paweł Michalec
Wniosek Ministra Sprawiedliwości o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa
Umorzenie przez sąd sprawy brutalnej napaści na kierowcę furgonetki pro-life pokazuje, że niektórzy sędziowie zamiast prawa stosują własne poglądy polityczne. Zamiast rozstrzygać w granicach prawa, dopuszczają się aktów bezprawia. Okoliczności te podnosi Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w swoim piśmie do Krajowej Rady Sądownictwa.
Działając na podstawie art. 20 ustawy o KRS, minister skierował do Przewodniczącej KRS sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej wniosek o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady. Tematem obrad ma być postępujące upolitycznienie sądownictwa i stosowanie w nim podwójnych standardów.
- Dochodzi do orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji. Mnożą się wyroki uniewinniające, bądź wyjątkowo łagodne, nawet w przypadkach ciężkich przestępstw, popełnianych z użyciem przemocy. Dotyczy to agresorów ze strony opozycji, środowisk lewicowych i LGBT. Sądy usprawiedliwiają ich ataki na osoby, które mają przeciwne poglądy. A jednocześnie łatwo wskazać wyroki, w których sądy wykazują się surowością wobec zwolenników tradycyjnych wartości, przeciwników ideologii LGBT i krytyków opozycji, czy samych sędziów – podkreślił we wniosku Minister Sprawiedliwości.
Jak zaznaczył, to przejaw podwójnych standardów i groźny sygnał, że polityka na dobre wkroczyła na sale sądowe. Sytuację obrazują dwa wymowne zdarzenia. Z jednej strony - drakońskie skazanie młodej, niekaranej studentki na 3 lata bezwzględnego więzienia za wyszarpywanie torebki z symbolem LGBT. Z drugiej – zagwarantowanie przez sądy bezkarności sprawcy brutalnej napaści i pobicia kierowcy furgonetki organizacji pro-life, poprzez umorzenie postępowania.
Rozpolitykowani sędziowie wychodzą z założenia, że skoro opozycja w Polsce i Unia Europejska popierają środowiska LGBT i aborcję, to tych, którzy nie zgadzają się z takimi poglądami można bezkarnie znieważać, szarpać, bić, uszkodzić ich dobro materialne. Gdy niewspółmiernie mniejszy uszczerbek spotka drugą stronę – wtedy sypią się surowe kary i słychać gromkie potępienie.
Minister Sprawiedliwości przypomniał, że upolitycznianie prawa było cechą ustrojów totalitarnych. Sądy były zaprzęgane do machiny ideologii i opresji. Skazywały ludzi niewinnych o „niewłaściwych” poglądach politycznych. Często przymykano natomiast oko na bandytyzm i przestępstwa, jeśli było to zgodne z dominującymi wówczas celami ideologicznymi.
W demokracji nie może być na to miejsca. Sędziowie nie mogą swoimi wyrokami podjudzać do popełniania przestępstw na szkodę „właściwych” ofiar i gwarantować sprawcom bezkarność. Dlatego konieczne jest odpolitycznienie sądów, poprzez zdecydowaną reformę sądownictwa.
- Z tych powodów wnoszę o zwołanie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa jako najważniejszego, konstytucyjnego organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie ma bowiem niezależności sądów bez oderwania ich od polityki. Tak samo nie ma niezawisłości sędziów, jeśli nie potrafią oddzielić sprawiedliwości od swoich politycznych poglądów – napisał minister Zbigniew Ziobro.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
NAJNOWSZE
1
[Oceny redakcji] Błanik dżoker. Resta szef
2
B jak bohater... jak Błanik. Korona odwróciła l...
3
[AKTUALIZACJA] Tragiczny pożar na kieleckim osi...
4
Korona Kielce powalczy o ćwierćfinał Puchar Pol...
5
Świętokrzyscy terytorialsi w siodłach
6
Uwaga kierowcy. Utrudnienia na trasie do Opatowa
7
Mosty i wiadukty z dodatkowymi zabezpieczeniami
8
Kompletnie pijany uderzył w latarnię i próbował...