MIASTO
Znamy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Msza Święta, oficjalne uroczystości, ale również wiele imprez towarzyszących – tak będziemy wspominać Żołnierzy Niezłomnych w Kielcach. Poznaliśmy program obchodów.
Główne uroczystości odbędą się 1 marca. O godzinie 9 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Później nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. Dalsza część obchodów przeniesie się przed Pomnik Armii Krajowej. O godzinie 12 kielczanie spotkają się zaś na cmentarzu na kieleckich Piaskach. O godzinie 18 na skwerze Stefana Żeromskiego zacznie się akcja „Zapalmy Znicz Pamięci”.
– To bardzo ważne święto w kalendarzu wydarzeń historycznych państwa polskiego i naszej tożsamości narodowej. Chcemy więc, aby było ono z roku na rok coraz bardziej uroczyste. Upamiętniamy bowiem osoby nietuzinkowe, które często oddały dla naszej ojczyzny to, co miały najcenniejszego – swoje życie. Kalendarz jest niezwykle bogaty – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.
Jak co roku, nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Już od 24 lutego w „Przystanku Historia IPN” będziemy mogli zobaczyć dwie wystawy: „Straceni. Sylwetki ofiar reżimu stalinowskiego” oraz „August Emil Fieldorf”.
Szczegółowy program:
– Minęło dwanaście lat od pierwszych uroczystości. Wówczas, ta historia była nieznana, budziła wiele kontrowersji. Dzięki wiedzy i badaniom coraz więcej jednak wiemy na temat losu Żołnierzy Wyklętych. Takie nazwiska jak Pilecki, Fieldorf, Ciepliński nie są już anonimowe, ale funkcjonują w naszej tożsamości – tłumaczyła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
Szczególnym miejscem związanym z Żołnierzami Wyklętymi jest Wzgórze Zamkowe w Kielcach. To tutaj znajdowało się więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie torturowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.
– Ono zaczęło funkcjonować w pamięci mieszkańców. Kielczanie – w okolicy święta – zawsze są tam stawiane znicze i kwiaty. Dzięki miastu przywróconych zostało kilkadziesiąt życiorysów żołnierzy podziemia. Cały czas trwają badania. Chcemy przypominać nie tylko biografie ofiar, ale również tych, którzy cierpieli prześladowania po wojnie – wyjaśniał dr. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.