Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Znamy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

piątek, 17 lutego 2023 10:41 / Autor: Michał Łosiak
Znamy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Znamy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Msza Święta, oficjalne uroczystości, ale również wiele imprez towarzyszących – tak będziemy wspominać Żołnierzy Niezłomnych w Kielcach. Poznaliśmy program obchodów.

Główne uroczystości odbędą się 1 marca. O godzinie 9 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Później nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. Dalsza część obchodów przeniesie się przed Pomnik Armii Krajowej. O godzinie 12 kielczanie spotkają się zaś na cmentarzu na kieleckich Piaskach. O godzinie 18 na skwerze Stefana Żeromskiego zacznie się akcja „Zapalmy Znicz Pamięci”.

– To bardzo ważne święto w kalendarzu wydarzeń historycznych państwa polskiego i naszej tożsamości narodowej. Chcemy więc, aby było ono z roku na rok  coraz bardziej uroczyste. Upamiętniamy bowiem osoby nietuzinkowe, które często oddały dla naszej ojczyzny to, co miały najcenniejszego – swoje życie. Kalendarz jest niezwykle bogaty – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

konfa1.jpg

Jak co roku, nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Już od 24 lutego w „Przystanku Historia IPN” będziemy mogli zobaczyć dwie wystawy: „Straceni. Sylwetki ofiar reżimu stalinowskiego” oraz „August Emil Fieldorf”.

Szczegółowy program:

plansza__konf.pras.jpg

– Minęło dwanaście lat od pierwszych uroczystości. Wówczas, ta historia była nieznana, budziła wiele kontrowersji. Dzięki wiedzy i badaniom coraz więcej jednak wiemy na temat losu Żołnierzy Wyklętych. Takie nazwiska jak Pilecki, Fieldorf, Ciepliński nie są już anonimowe, ale funkcjonują w naszej tożsamości – tłumaczyła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Szczególnym miejscem związanym z Żołnierzami Wyklętymi jest Wzgórze Zamkowe w Kielcach. To tutaj znajdowało się więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie torturowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– Ono zaczęło funkcjonować w pamięci mieszkańców. Kielczanie – w okolicy święta – zawsze są tam stawiane znicze i kwiaty. Dzięki miastu przywróconych zostało kilkadziesiąt życiorysów żołnierzy podziemia. Cały czas trwają badania. Chcemy przypominać nie tylko biografie ofiar, ale również tych, którzy cierpieli prześladowania po wojnie – wyjaśniał dr. Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO