MIASTO
Dyskutowali o bezpieczeństwie w sieci
Dzisiaj, 8 listopada, w siedzibie Wojewódzkiej Komendy Policji w Kielcach odbyła się konferencja do spraw cyberbezpiepieczeństwa. Jednym z pomysłów na ochronę przed internetowymi oszustami jest większa współpraca policji z sektorem bankowym.
Na wydarzeniu pojawiło się wielu przedstawicieli banków, którzy co raz częściej zwracają uwagę na podejrzane przelewy. W takich sytuacjach starają się upewnić, że ich klient wie co robi.
– Spotykamy się z sytuacją, w której klienci chcą zrobić przelew za granicę do nieznanej sobie osoby. Wtedy zawsze dopytujemy o szczegóły. Przykładowo jedna z naszych klientek zgłosiła się od oddziału banku z zamiarem przelania 2 tysięcy euro. Po krótkiej rozmowie okazało się, że nigdy nie spotkała tej osoby. Był to jeden z internetowych oszustów – mówi Beata Wróbel, z PKO Bank Polski w Starachowicach.
Prelegenci wspominali także o sposobach na przeciwdziałanie takim praktykom.
– Od ponad 10 lat prowadzimy profilaktykę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci. Złodzieje często podają się za wnuczka, policjanta czy bankowca. Do skutecznej walki potrzebujemy współpracy z bankierami. Oni często przy rozmowie z klientem, którego ktoś próbuje oszukać, widzą, że zachowuje się on nienaturalnie. Zazwyczaj osoby manipulowane są poddenerwowane. Gdy pracownik zauważy takie zachowanie to może wezwać policję, która postara się schwytać sprawcę – wyjaśnia nadinspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.
Współcześni oszuści mają wiele sposobów na wyłudzanie pieniędzy.
– Dalej używają tradycyjnej metody „na wnuczka”. Do tych celów złodzieje coraz częściej korzystają też z mediów społecznościowych. Starają się omamić naszych klientów fałszywymi inwestycjami, które służą tylko do wyłudzania pieniędzy. Oszuści często oferują bardzo szybki i pewny zysk. Zawsze przed wysłaniem przelewu należy sprawdzić wiarygodność danej firmy bądź osoby. Musimy też zabezpieczać nasze telefony i komputery. Nigdy nie klikajmy w linki przesłane nam przez nieznajomych – dodaje Piotr Kancelek, administrator systemów informatycznych w jednym z banków.
Należy również dodać, że zagrożeni są nie tylko seniorzy. Zdarza się, że młodzież również traci w ten sposób swoje pieniądze. Warto uważać i weryfikować wszystkie swoje płatności.