MIASTO
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obchodził jubileusz 25-lecia działalności


W Targach Kielce odbyła się jubileuszowa gala 25-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Podczas uroczystości podsumowano ćwierćwiecze funkcjonowania instytucji oraz wręczono nagrody placówką i organizacją, które przyczyniają się do ochrony środowiska oraz szerzą edukację ekologiczną. Wśród wyróżnionych znalazło się Radio eM Kielce. Goście mogli także, posłuchać wierszy recytowanych przez laureatów IX edycji Konkursu Recytatorskiego „Przyroda w liryce” oraz prezentacji dotyczących zmian w gospodarce wodno-kanalizacyjnej na przestrzeni 25 lat.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach dokłada starań, aby każdy mieszkaniec województwa żył w czystym środowisku i cieszył się jak najdłużej niezwykłymi walorami świętokrzyskiej przyrody. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński podkreślił, że z roku na rok instytucja dostosowuje się do aktualnych potrzeb przyrody i społeczeństwa. -Przez ćwierć wieku udało nam się dofinansować ponad 5270 inwestycji, zarówno małych jak np. wymiany kotłów, ale i tych potężnych jak dofinansowania oczyszczalni ścieków czy wymiany sieci ciepłowniczych.- Dodał również, że od 2017 roku fundusz jest bardziej otwarty na beneficjentów indywidualnych. Tylko na przełomie 2017 i 2018 zostało wymienionych 1500 starych kotłów na nowoczesne źródła energii w domach indywidualnych. Wszystko w ramach programu „Zorza”. Dzięki temu emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o kilkanaście tysięcy ton.
Spotkanie było również okazją do przedstawienia planów na najbliższe lata. Od 1 sierpnia Fundusz rusza z programem „Czyste powietrze”, który będzie skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych. Beneficjenci będą mogli uzyskać dofinansowanie nawet do 90 % na ocieplenie domu i wymianę źródeł energii. Realizacja przedsięwzięcia potrwa do 2029 roku.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dba również o edukację najmłodszych mieszkańców województwa. W ciągu dwóch lat utworzył 150 pracowni edukacyjnych w szkołach podstawowych. Dzięki tym działaniom dzieci na własne oczy mogą zobaczyć między innymi jak produkować energię odnawialną, jak ją oszczędzać i jak mierzyć zanieczyszczenie powietrza.
Gala była okazją do uhonorowania tych instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym regionie. Wśród nagrodzonych znalazły się gminy i powiaty z województwa świętokrzyskiego, ich spółki komunalne oraz instytucje, realizujące zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną.
Lista wyróżnionych:
- Ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi
Gmina Kielce – Zastępca prezydenta Kielc – Czesław Gruszewski
Wodociągi Jędrzejowskie Sp. z.o.o. –Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek
2.Regionalne gospodarowanie odpadami i ochrona powierzchni Ziemi
Gmina Chmielnik – Burmistrz Gminy Chmielnik Paweł Wójcik
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich Sp. z.o.o Prezes Mirosław Szustak
3. Ochrona atmosfery oraz ochrona przed hałasem
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach – Zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Marzena Pyk
Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z.o.o. w Starachowicach - Zastępca Prezydenta Miasta – Ewa Skiba
4. Ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów
Gmina Staszów – Burmistrz Leszek Kopeć i Zastępca Burmistrza dr Ewa Kondek
Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu – Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych i Rozwoju Marek Szary
5. Edukacja ekologiczna
Diecezja Kielecka – radio Em Kielce Zastępca Redaktora naczelnego Piotr Michalec
Caritas Diecezji Kieleckiej – Ksiądz Krzysztof Banasik








