MIASTO
Wkrótce odbędą się XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie
W niedzielę, 12 września, przy placu Muzeum Narodowego w Kielcach odbędą się XXI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Nie zabraknie wystawy wieńców oraz ich obtańczenia i ośpiewania. Uroczystość rozpocznie Msza Święta o godzinie 11 w bazylice katedralnej.
Dożynki to podsumowanie zbiorów, które są hucznie obchodzone. W sierpniu odbywały się one w różnych gminach na terenie naszego województwa w tradycyjny sposób. Teraz przyszedł czas na Kielce. Organizatorem wydarzenia jest marszałek województwa śwwiętokrzyskiego, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
– Serdeczne podziękowania kieruję w stronę rolników za ich trud. Są bardzo potrzebni, zaopatrzają nas w żywność, która jest niezbędna. Każde dożynki przepełnione są radością, ale też powagą i dumą z tego, że udało się zebrać dużo plonów – mówi Marek Jońca, wicermaszałek zarządu województwa świętokrzyskiego.
Warunki pogodowe nie były w tym roku łatwe by zebrać plony, a jednak rolnicy podołali zadaniu.
– Dożynki to duża i piękna uroczystość. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim rolnikom. Ich praca mimo, że jest zmechanizowana, to pamiętajmy, że w większości zależy od pogody, która nie zawsze sprzyja zbiorom. Rolnicy z naszych gmin robią co mogą, by nasza gospodarka była na dobrym poziomie. Rolnicy zawsze starają się, żeby nie zabrakło nam chleba, powinniśmy to doceniać - mówiła Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.
Najważniejszym symbolem świadczącym o zakończonych żniwach są wieńce dożynkowe. Zobaczymy ich 13 i każdy będzie reprezentował dany powiat.
– Będą poświęcone po Mszy Świętej, na placu przed bazyliką. Zostaną także ośpiewane i obtańczone przez Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Po ich zaprezentowaniu ogłoszone zostaną wyniki konkursu za najpiękniejszy wieniec dożynkowy XXI Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Ten który zdobędzie pierwsze miejsce, będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas dożynek prezydenckich w Warszawie – wyjaśnia Jacek Sabat, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.
Starościną tegorocznych dożynek jest Małgorzata Biernacka z Maleszowej w gminie Pierzchnica.
– Od 15 lat prowadzę siedmiohektarowe gospodarstwo sadownicze, które od siedmiu lat jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym. Ekologia to przyszłość rolnictwa. W sadzie uprawiam 20 odmian jabłoni, śliwy i gruszy – mówi pani Małgorzata.
Starostą dożynek jest Andrzej Chmielewski z Suskrajowic w gminie Chmielnik.
– Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni stu hektarów, z czego 50 to grunty własne. Specjalizuję się w produkcji bydła. Na tę chwilę posiadam 45 krów mlecznych, pozostałe to opasy, jałówki i byczki. Praca na roli wymaga dużo wytrwałości, której życzę każdemu – mówił pan Andrzej.
Z uwagi na pandemię, uroczystości dożynkowe zostaną przeprowadzone w ograniczonym zakresie. Nie będzie tradycyjnych stoisk promocyjnych, wystaw maszyn, płodów rolnych ani występów powiatowych ośpiewujących wieńce.