Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Więcej natury, mniej plastiku. Odbierz drzewko na Placu Artystów!

wtorek, 12 grudnia 2023 12:08 / Autor: Aleksandra Rękas
Więcej natury, mniej plastiku. Odbierz drzewko na Placu Artystów!
Więcej natury, mniej plastiku. Odbierz drzewko na Placu Artystów!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie wydarzenia plenerowego „Eko Drzewko”. Każdy, kto wykaże się wiedzą z zakresu ochrony środowiska, za darmo otrzyma świąteczne drzewko. Akcja ma miejsce na Placu Artystów.

Pięknie wyglądają, pachną świętami i tworzą niepowtarzalny klimat – zalet żywych świątecznych drzewek jest wiele. Te związane z ekologią przypominali dziś w centrum Kielc.

- To już kolejna edycja naszego wydarzenia. Chcemy, by żyło nam się jak najbardziej ekologicznie i zdrowo. Do mieszkańców Kielc i okolicznych miejscowości trafia coraz więcej drzewek. Zachęcam do odwiedzania stoiska, zaangażowaniu się w konkurs i odbierania drzewek – mówi Piotr Berentowicz, dyrektor generalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Jak dodaje senator Krzysztof Słoń z PiS, takie wydarzenia przypominają nam o tym, jak ważna jest nie tylko natura, ale i tradycja.

- Przecież od dziesięcioleci choinki były naturalne, pozyskiwane z lasu. Dziś, wojewódzki fundusz prezentuje także swoje proekologiczne działania, choćby związane z programami „Czyste powietrze” czy „Mój prąd”. Dzięki nim, możemy pozyskać wsparcie finansowane na wykonanie inwestycji służących środowisku – zauważa Krzysztof Słoń.

Jak dodaje Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, każdy kto zdecyduje się na żywe drzewko, może później dać mu drugie życie.

- Od wielu lat mnóstwo osób później sadzi choinki na swoich działkach. To szczególnie ważne, by pokazywać takie działania młodemu pokoleniu.

Jak podkreśla Piotr Łopaj z Nadleśnictwa Kielce, drzewka świąteczne są hodowane specjalnie na ten cel, a później w całości się rozkładają. Z kolei te plastikowe są produktem ropopochodnym, trudnym do recyklingu.

Dzisiejsze stoisku na Placu Artystów odwiedził między innymi pan Janusz.

- Przyszedłem po choinkę, ponieważ mam na swojej działce już cztery drzewka, a chcę stworzyć „las”. Ekologia jest bardzo ważna – ja jestem starej daty i dbam o to, by jak najmniej używać torebek foliowych. Zabieram ze sobą papierowe opakowanie, bo widzę, że tych śmieci plastikowych tworzy się strasznie dużo. Z kolei obierki z jabłek czy inne takie odpady zabieram na działkę i robię kompost – zdradza.

Kolejna odsłona „Eko drzewka” odbędzie się w czwartek 14 grudnia, od godziny 8 na Targowisku Miejskim w Starachowicach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO