MIASTO
WFOŚiGW, PGE Energia Ciepła oraz MPEC podpisały ważny dokument. Skorzystają mieszkańcy
Spółka PGE Energia Ciepła, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej rozbudowy systemu centralnej ciepłej wody oraz likwidacji piecyków gazowych. Na porozumieniu skorzystają mieszkańcy, przedsiębiorstwa ciepłownicze i środowisko.
- List intencyjny umożliwi wsparcie finansowania dostawy i instalacji ciepłej wody w blokach na osiedlach, w których w tej chwili dostarczamy ciepło sieciowe na potrzeby centralnego ogrzewania. Dzięki temu podniesie się komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców i poprawi sytuacja środowiskowa, ponieważ wiemy, że spalanie paliw zawsze czyni jakieś szkody. Będą też korzyści dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, które poniosą mniejsze koszty - tłumaczy Jan Karwasiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach.
Dariusz Kozak, dyrektor Elektrociepłowni Kielce należącej do PGE Energia Ciepła, podkreślił, że podpisany dokument ma bardzo ważne znaczenie. - Mieszkańcy kieleckich osiedli i wspólnot mieszkaniowych będą mogli likwidować piecyki gazowe, które u nich funkcjonują i dzięki temu podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej. PGE i MPEC dopłacą pewne kwoty, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zapewni dofinansowanie, dzięki czemu mieszkańcy zainteresowani podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej poniosą niewielkie koszty - mówi Dariusz Kozak.
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może sfinansować inwestycje częściowo lub w całości. - Jest to niskooprocentowany kredyt z możliwością umorzenia do 15 procent - informuje Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚ.
Podczas spotkania została zawarta też umowa współpracy pomiędzy PGE Energia Ciepła S.A, a Świętokrzyską Spółdzielnią Mieszkaniową i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Kielcach. - W tym roku rozpoczęliśmy pilotażowo na osiedlu Uroczysko program "ciepła woda użytkowa", w ramach którego wykonaliśmy w dwóch blokach instalację dla 145 mieszkań. W tym roku podpisaliśmy też kolejne umowy ze Świętokrzyską Spółdzielnią Mieszkaniową na instalację w czterech blokach takiej samej dostawy ciepłej wody. Wiadomo, że są spore koszty instalacji, dlatego szukamy wsparcia w postaci środków społecznych - mówi Jan Karwasiński.
Pięć budynków do programu zgłosiła również Spółdzielnia Mieszkaniowa Bocianek, zainteresowane są RSM Armatury i Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. W Kielcach centralnej ciepłej wody użytkowej nie ma w około 500 budynkach w najstarszych osiedlach – Uroczysko, Bocianek, Szydłówek, Sady, Jagiellońskie, Chęcińskie, Podkarczówka, Zagórska Północ, Zagórska Południe i Sandomierskie.
Podczas spotkania został zaprezentowany film promocyjny "Ciepła woda użytkowa dla Kielc". W wydarzeniu wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści, władze miasta i zarządy kieleckich spółdzielni mieszkaniowych.