MIASTO
Ważą się losy budynku przy ul. Leśnej i willi Jadwigi Trzcińskiej
Już jutro (12 maja), podczas sesji rady miasta, gremium podejmie decyzję w sprawie sprzedaży budynku przy ul. Leśnej, dzierżawy willi Trzcińskiej oraz strategii rozwoju miasta 2030+. W oficjalnym programie majowych obrad znalazły się w sumie dwadzieścia cztery projekty uchwał.
Na początku radni pochylą się nad projektem uchwały w sprawie przekazania kolejnych środków na rzecz partnerskiej Winnicy w Ukrainie.
– To będzie około 68 tysięcy złotych. Być może to nie dużo, ale mimo wszystko te środki powinny płynąć do Ukrainy. Powinniśmy pomagać w tej trudnej sytuacji naszemu miastu partnerskiemu. Myślę, że ten projekt uchwały nie wzbudzi żadnej dyskusji – mówi przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś.
W porządku majowej sesji rady miasta znalazł się również punkt dotyczący sprzedaży nieruchomości przy ulicy Leśnej. Chodzi o budynek, w którym niegdyś mieścił się Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
– Problem wraca, bo już wcześniej był zdjęty z porządku obrad. Teraz miasto chce po raz kolejny zaproponować radzie sprzedaż budynku. Według mnie, nadal jest wiele wątpliwości. Komisja wydała opinię negatywną. Losy tej nieruchomości będą się ważyć do końca. Musimy pamiętać, że to atrakcyjna nieruchomość w samym centrum i jeśli zostanie sprzedana, miasto już jej nigdy nie odzyska – mówi Jarosław Karyś.
Miasto miało również pomysł, by w budynku zorganizować niektóre wydziały urzędu.
– Być może należy wrócić do tej koncepcji, choć ona jest trudna. Musielibyśmy bowiem przeprowadzić tam remont, który kosztowałby krocie… wiele milionów złotych. Pytanie, czy miasto na to stać? Pojawiła się jednak koncepcja, żeby sprzedać budynek, a pieniądze przeznaczyć na przygotowanie pod potrzeby urzędu nieruchomości obok, która też jest nasza, jest pozostałością po uczelni i styka się z tym gruntem, ale do niego nie należy – wyjaśnia Karyś.
Radni pochylą się także nad losami willi po malarce Jadwidze Trzcińskiej, zlokalizowanej przy ulicy Mazurskiej.
– Radni nie zgodzili się na jej sprzedaż, dlatego powstała koncepcja dzierżawy budynku przez Stowarzyszenie Architektów. Z mojej wiedzy wynika, że ten projekt jest bardzo poważnie traktowany przez prezydenta. Myślę, że są duże szanse, że uchwała zostanie zaopiniowana pozytywnie – stwierdza przewodniczący.
Ważną kwestią będzie również przyjęcie dokumentu „Strategia Rozwoju Miasta Kielce 2030+ w kierunku smart city”.
– To bardzo obszerny dokument poprzedzony niezmiernie wnikliwymi konsultacjami społecznymi. Podejrzewam, że będzie to najszerzej dyskutowany punkt. Zarówno ja, jak i moi klubowi koledzy byliśmy wielkimi orędownikami powstania tego dokumentu. Jest to drogowskaz, w którym kierunku ma podążać miasto i na jakie poszczególne dziedziny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o jego rozwój – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek.
Sesja, jak zwykle, rozpocznie się o godzinie 9.00. Jednak, z racji że ostatnie (kwietniowe) obrady trwały szesnaście godzin, zarówno prezydium jak i władze miasta zapowiedziały, że jeśli majowa sesja będzie się przedłużać pojawi się wniosek o jej przerwanie do następnego dnia.