Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Kielcach zarabiamy najmniej

środa, 21 lutego 2024 10:26 / Autor: Maciej Piętka
W Kielcach zarabiamy najmniej
W Kielcach zarabiamy najmniej
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Kielczanie zarabiają najmniej spośród mieszkańców wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Nasze przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku wyniosło 6315,50 zł. brutto i było o ponad 3 tysiące niższe niż w innych, bogatszych regionach.

Województwo świętokrzyskie od lat jest na dole rankingu wysokości płac mieszkańców.

– W 2023 roku to właśnie średnie wynagrodzenie w Kielcach było najniższe spośród wszystkich miast wojewódzkich w kraju. Najwyższe przeciętne płace były wypłacane w Gdańsku i wynosiły ponad 9 tysięcy złotych, czyli o prawie 3,5 tysiąca złotych więcej niż w stolicy województwa świętokrzyskiego – informuje Aneta Królik z Głównego Urzędu Statystycznego.

Porównując te dane do roku 2022 można zauważyć, że przeciętne wynagrodzenia w Kielcach wzrosły o ponad 7 procent.

– Taki wzrost nie zmniejsza jednak dystansu do przeciętnych płac w większości miast. Można nawet powiedzieć, że wręcz go powiększa. Wzrost o 7,5 procenta był jednym z najniższych w kraju i wiele innych miast zanotowało go na dużo wyższym poziomie – dodaje Aneta Królik.

Województwo świętokrzyskie od lat należy do regionów, w których zarabia się najmniej. Na podobnym, niskim, poziomie utrzymują się jedynie regiony podkarpacki i warmińsko-mazurski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO