Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Kielcach trwa Kongres Polityki Miejskiej

czwartek, 14 listopada 2019 13:30 / Autor: Beata Kwieczko
W Kielcach trwa Kongres Polityki Miejskiej
Fot. Mateusz Wolski
W Kielcach trwa Kongres Polityki Miejskiej
Fot. Mateusz Wolski
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Targach Kielce rozpoczął się dwudniowy Kongres Polityki Miejskiej. W największym wydarzeniu samorządowym w Polsce bierze udział ponad tysiąc trzystu gości z kraju i z zagranicy, którzy będą uczestniczyć w prawie stu prelekcjach dotyczących m.in. transportu, ochrony środowiska, mieszkalnictwa i budowania smart city.

Kongres Polityki Miejskiej to największe wydarzenie poświęcone tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich w Polsce. W tym roku odbywa się w Kielcach. Wydarzenie jest okazją do dyskusji o tak istotnych z punktu widzenia miast tematach jak transport publiczny, kształtowanie przestrzeni, ochrona środowiska, mieszkalnictwo i budowanie smart city.

Kongres otworzyła minister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przypomniała, że w miastach żyje ponad 50 procent światowej populacji. - Ci mieszkańcy wytwarzają ponad 70 procent globalnego PKB, ale konsumują 60 procent energii i tworzą ponad 70 procent odpadów. Prognozy wskazują, że liczba ludności miast na świecie w ciągu następnych 10-20 lat przekroczy 70 procent, a niektórzy mówią, że nawet 80 procent. Najszybciej urbanizacja będzie postępować w krajach rozwijających się. W krajach rozwiniętych coraz częściej problem stanowi starzejące się społeczeństwo, ale również kurczenie się miast. Dla wszystkich aglomeracji wyzwaniem będzie konsumpcja energii, zanieczyszczenie środowiska i kwestie zdrowotne - zauważyła minister Jarosińska-Jedynak.

Prezydent Bogdan Wenta w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że tematy poruszane podczas kongresu są bardzo ważne dla całego społeczeństwa. - Często życie na poziomie lokalnym ogranicza się tylko do naszych granic. Musimy sobie jednak zdać sprawę z tego, że to są wyzwania ogólnoświatowe nie tylko dla Unii Europejskiej. Bo jak zaczniemy je realizować na poziomie lokalnym, będziemy zbliżać się do tego, żeby nasze otoczenie i środowisko były dla nas przyjazne - powiedział.

W kongresie uczestniczą goście z Kielc, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Związku Miast Polskich, Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z projektem Program STOP SMOG oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Oprócz tradycyjnych paneli i sesji odbędzie się noc wtop, podczas której najodważniejsi miejscy urzędnicy i działacze podzielą się tym, co im nie wyszło i jakie wnioski z tego wyciągnęli. Zaplanowane zostały także wydarzenia towarzyszące, takie jak Miejskie Kino oraz wycieczki studialne.

Jednym z wydarzeń będzie bezpłatny pokaz filmu "Why we cycle" w reżyserii Arne Gielen. Po projekcji odbędzie się dyskusja moderowana przez Martynę Obarską z Magazynu Miasta. Wezmą w niej udział m.in. Grzegorz Borek, działacz Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje i współorganizator Kieleckiej Masy Krytycznej oraz Tomasz Tosza odpowiedzialny m.in. za realizację programu poprawy bezpieczeństwa na drogach Jaworzna, miasta, które odnotowało w ostatnich latach spektakularne sukcesy w tej dziedzinie. Projekcja filmu odbędzie się 14 listopada o godzinie 19 w kinie "Moskwa".

W ramach wydarzenia towarzyszącego kongresowi, w dniach od 16 do 17 listopada na terenie Targów Kielce odbędzie się Hackathon Idea Kielce.

Organizatorem wydarzenia jest Obserwatorium Polityki Miejskiej i Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, natomiast Miasto Kielce jako gospodarz otrzymało tytuł partnera strategicznego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO