Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Upamiętnili 105. rocznicę powstania pułku kieleckich artylerzystów

środa, 12 czerwca 2024 17:18 / Autor: Michał Kita
Upamiętnili 105. rocznicę powstania pułku kieleckich artylerzystów
Upamiętnili 105. rocznicę powstania pułku kieleckich artylerzystów
Michał Kita
Michał Kita

W Kielcach upamiętniono 105. rocznicę powstania 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Z tej okazji, przy pomniku artylerzystów na kieleckim Stadionie, w miejscu dawnych koszar pułku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Jak mówi Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, upamiętnienie żołnierzy tej jednostki w Kielcach ma już 15-letnią tradycję.

– Dzieje się tak od momentu powstania naszego stowarzyszenia. Staramy się przypominać i nagłaśniać rolę żołnierzy 2 PALL-u, którzy przyczynili się do rozwoju naszego miasta. To dzięki ich obecności rozwinął się m.in. zabudowa nowych koszar na kieleckim stadionie, na ówczesne czasy było to bardzo nowoczesne miejsce, również życie kulturalne Kielc skupiało się wokół wojska – dodaje.

W uroczystościach poza przedstawicielami władz miasta i województwa wzięli również udział żołnierze z kieleckiej Bukówki. Jak mówi podpułkownik Krzysztof Orzech zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 2 PALL był wizytówką Kielc.

– Dla nas żołnierzy to wielki zaszczyt, że możemy kultywować tradycję 2 Pułku Artylerii Lekkiej. Jednostka poza tym, że jest mocno związana z Kielcami, która napisała chlubną historię w trakcie obrony ojczyzny w kampanii wrześniowej. Również dziś dla młodych rekrutów, żołnierze 2 PALL-u mogą być inspiracją i wzorem – ocenia.

2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów został sformowany 12 czerwca 1919 r. W tym samym roku skierowano go na front litewsko-białoruski. Od września 1922 do końca sierpnia 1939 r. pułk stacjonował w garnizonie w Kielcach. Brał również udział w kampanii wrześniowej.

Kieleccy artylerzyści walczyli m.in. pod Zapolicami, Borową Górą, a także w obronie Twierdzy Modlin. Oddział przestał istnieć 29 września 1939 r.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO