Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Unijne i rządowe wsparcie pomoże w remoncie synagogi

wtorek, 14 maja 2024 13:55 / Autor: Michał Kita
Unijne i rządowe wsparcie pomoże w remoncie synagogi
Unijne i rządowe wsparcie pomoże w remoncie synagogi
Michał Kita
Michał Kita

Prezydent Agata Wojda zapowiada remont budynku dawnej synagogi przy alei IX Wieków Kielc. Obiekt ma zostać kompleksowo zmodernizowany dzięki wsparciu unijnych funduszy, a także dotacji z ministerstwa kultury.

Jak powiedziała w trakcie środowego (14 maja) spotkania z dziennikarzami prezydent Kielc, budynek dawnej synagogi stanowi ważny element historii i lokalnej tożsamości Kielc.

– Jeżeli chodzi o możliwości finansowe realizacji tego przedsięwzięcia, są one związane z Funduszami Europejskimi dla Świętokrzyskiego. Miasto Kielce złożyło już fiszkę o uzyskanie 30 mln złotych na modernizację budynku. Natomiast ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego może dofinansować to przedsięwzięcie z programu FEnIKS – dodaje.

W briefingu prasowym wział udział również Bartłomiej Sienkiewicz, były minister kultury, a obecnie kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, który stwierdził, że budynek dawnej synagogi w Kielcach to miejsce z ogromnym potencjałem. Nie padła jednak żadna konkretna kwota, jaką miasto mogłoby pozyskać ze strony ministerstwa.

synagoga2.jpg

Ideę zagospodarowania budynku dawnej synagogi i terenu wokół niej przedstawił dr Bartłomiej Zapała, jeden ze współautorów projektu rewitalizacji tego miejsca.

– W społecznej inicjatywie zagospodarowania budynku synagogi zrodziła się myśl, aby to miejsce nie tylko upamiętniało przeszłość, ale również było centrum edukacyjnym, w którym odbywają się spotkania, debaty i wydarzenia kulturalne – dodaje.

Pierwszym etapem modernizacji kieleckiej synagogi był tzw. skwer wolności, wyspa zrozumienia, czyli zielona przestrzeń pomiędzy dwoma jezdniami alei IX Wieków Kielc. Budzący skrajne emocje projekt został dofinansowany z rządowego programu Polski Ład.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO