Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczcili pamięć "Wyklętych"

wtorek, 01 marca 2016 13:21 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Uczcili pamięć "Wyklętych"
Uczcili pamięć "Wyklętych"
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

W miejscu potajemnych pochówków "Wyklętych" – na Cmentarzu Piaski w Kielcach, spotkały się środowiska niepodległościowe oraz młodzież szkolna. Tam, przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość", kielczanie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

 

Pomimo zimna i deszczu na Cmentarzu Piaski zgromadziło się wielu kielczan.  Przy pomniku upamiętniającym zamordowanych żołnierzy zebrani odmówili modlitwę, zapalili znicze i złożyli kwiaty.  – Bardzo cieszy  fakt, że pomimo złych warunków atmosferycznych, frekwencja na dzisiejszych uroczystościach jest bardzo duża. To wszystko  świadczy o tym, że dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego ten dzień jest bardzo ważny. Właśnie poprzez obecność, wspólną modlitwę, zapalone znicze pokazujemy, że pamiętamy i oddajemy cześć tym, którzy zginęli za nasz kraj – mówiła Agata Wojtyszek wojewoda Świętokrzyski.

O tym, że „Wyklęci”  na tę cześć zasługują mówiła także Dorota Koczwańska - Kalita naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej: - Żołnierze wyklęci oprócz tego, że byli bohaterscy i niezłomni, to przede wszystkim nieśli ze sobą wartości. Przeciwstawiali się  bezprawiu i obłudzie. Cenili prawdę i honor - podkreślała naczelnik.

Cmentarz na kieleckich Piaskach jest miejscem, gdzie w tajemnicy chowano zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa. -  Robiono to w nocy, w nieoznakowanych mogiłach, by nie pozostał żaden ślad dla potomnych – zaznaczał Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Znicze zapalono także  przed innymi tablicami upamiętniającymi miejsca represji i spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Kwiaty i świece pojawiły się  również przy murze straceń dawnego więzienia kieleckiego, czy przy tablicy w budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Kapitulnej.

Uroczystości główne rozpoczną się o godz. 18, przed Pomnikiem Armii Krajowej.  Złożony zostanie wieniec w imieniu wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego,  odbędzie się także apel pamięci. Wcześniej o godzinie 16.30 biskup kielecki Jan Piotrowski odprawi w Bazylice Katedralnej mszę świętą w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Współorganizatorami  obchodów  są:  Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wojewódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii, III L. O. z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest już po raz szósty. Święto zostało ustanowione w 2011 roku w 60. rocznicę stracenia przez bezpiekę kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".

Galeria dostępna TUTAJ

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO