Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczcili pamięć obrońców Westerplatte

środa, 07 września 2022 14:53 / Autor: Wojciech Dudkowski
Uczcili pamięć obrońców Westerplatte
Uczcili pamięć obrońców Westerplatte
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Przed tablicą upamiętniającą żołnierzy z Westerplatte odbył się uroczysty apel z udziałem uczniów kieleckich szkół. Organizatorzy chcą przypomnieć, że prawie połowa obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej z 1939 roku pochodziła z naszego regionu.

Obchody na placu  poprzedziła uroczysta Msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej. Więcej piszemy tutaj.

Uroczystość rozpoczęło podniesienie na maszt flagi państwowej i odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu organizatorów, głos zabrał biskup Marian Florczyk, przewodniczący  społecznego komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”:

– To było natchnienie Boże, że mamy ludzi na ziemi świętokrzyskiej, którzy poniosą zadanie upamiętnienia Westerplatczyków. Cieszę się, że każda prośba komitetu spotyka się z pięknym, pozytywnym odzewem – podkreślił.

Wicemarszałek Renata Janik zauważyła, że w uroczystościach uczestniczy wielu uczniów.

– Uczymy ich patriotyzmu, nauczyciele przywiązują do tego ogromną wagę. Mamy nadzieję, że ta uroczystość wpisze się w kalendarz naszego województwa na następne lata – powiedziała.

Senator Krzysztof Słoń uważa, że nazwiska żołnierzy powinny na stałe zapisać się w pamięci kielczan.

– Należy poddać renowacji chwalebne karty historii naszego miasta, na których złotymi zgłoskami zapisane są nazwiska obrońców Westerplatte, którzy 1 września nie bali się niemieckiego pancernika.

Odczytany został apel pamięci, a kompania honorowa Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oddała salwę honorową.

– To z naszych koszar wyszli żołnierze na Westerplatte, musieliśmy zadbać o wojskową asystę na tej uroczystości. Już niebawem będziemy otwierać izbę pamięci Westerplatczyków – zapowiedział pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum.

Po oficjalnych uroczystościach  odbyła się projekcja filmu „Kieleckie Westerplatte” w reżyserii Sławomira Mazura, dziennikarza TVP3 Kielce. Wzięli w nim udział kieleccy aktorzy: Wojciech Niemczyk, jako Leon Pająk; Adrian Gaj, jako Franciszek Zamaryka; Jakub Tomczyk, jako Jan Gębura; Hubert Krawczyński, jako Ignacy Skowron.

W skład komitetu organizacyjnego projektu wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 r. partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO