MIASTO
To melodia związana z Kielcami. MON wzywa do odśpiewania 10 listopada Marszu Pierwszej Brygady
Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca w tym roku do odśpiewania Marszu Pierwszej Brygady w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada o godzinie 15. Co ciekawe, rodowód pieśni ma swój początek w naszym mieście.
Utwór jest również Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego i nierozerwalnie wiąże się historią odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Jego melodia ma zaś swoje korzenie w Kielcach. Pierwowzorem, był tzw. „kielecki marsz nr 10”, który znajdował się w śpiewniczku kapelmistrza kieleckiej orkiestry strażackiej Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego.
Kiedy oddziały strzeleckie, będące podstawą struktur Legionów Polskich, opuszczały Kielce 10 września 1914 roku, wówczas cały skład orkiestry strażackiej wstąpił do tej formacji. Melodia, do której słowa powstały w 1917 roku, zyskała ogromną popularność. Od 2017 roku jest Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Przypomnijmy, że od 5 grudnia na dawnym budynku Ochotniczej Straży Ogniowej, przy ulicy Świętego Leonarda 10 w Kielcach uruchomiono zegar z kurantem, który wygrywa melodię Marszu. – Kiedy przyszedł rok 1914 i do Kielc wkroczyły legiony Józefa Piłsudskiego, cały skład osobowy Kieleckiej Straży Pożarnej wstąpił do tej formacji. Szczególnie dziś warto przypominać, że to dzięki wspomnianej orkiestrze powstała melodia, a później słowa. Było to za czasów kapelmistrza Andrzej Brzuchala, który skomponował tę melodię – tłumaczył starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, 10 listopada odbędą się również pikniki „Służymy Niepodległej”. W programie jest m. in. prezentacja sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy, kino frontowe, występy orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji. Pikniki w całej Polsce zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości. W naszym województwie wydarzenie odbędzie się na terenie 3. Batalionu Radiotechnicznego przy ul. Mickiewicza 38 w Sandomierzu.