Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

To już niemal pewne. W tym roku rozpocznie się remont Orląt Lwowskich

środa, 08 lutego 2023 19:24 / Autor: Michał Łosiak
To już niemal pewne. W tym roku rozpocznie się remont Orląt Lwowskich
Fot. Archiwum
To już niemal pewne. W tym roku rozpocznie się remont Orląt Lwowskich
Fot. Archiwum
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ponad 23,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały Kielce na cztery inwestycje. Jedną z nich jest długo oczekiwana przebudowa ulicy Orląt Lwowskich i Piłsudskiego.

Przypomnijmy, że ulica Orląt Lwowskich znajduje się w północnej części miasta, na Osiedlu Na Stoku. Ruch jest na niej znacznie większy, niż na pozostałych drogach w tym rejonie. Przejeżdżają przez nią kielczanie, którzy chcą się dostać do przychodni specjalistycznej, komisariatu policji oraz supermarketów. Przy niej znajdują się przystanki autobusowe i parkingi. Jej przedłużeniem jest ulica Piłsudskiego, prowadząca w kierunku ulicy Jaworskiego. Łączna długość tego odcinka to 480 metrów.

Mieszkańcy czekają na remont tej drogi od lat. Obecnie jest w fatalnym stanie. W minionym roku powstał projekt, brakowało jednak pieniędzy na realizację. Teraz to się zmieniło. Fundusze na ten cel popłyną z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To siedem milionów złotych.

– Projekt przewiduje kompleksową przebudowę ulic, budowę i rozbudowę postojów, chodników, zjazdów i przystanków autobusowych. W ciągu ulicy Piłsudskiego poprowadzimy pas rowerowy – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Nim remont się rozpocznie, miasto musi otrzymać oficjalne dokumenty z Warszawy. Wówczas Kielce będą miały 60 dni na zadeklarowanie wkładu własnego na realizację przedsięwzięcia. Po podpisaniu umowy z ministerstwem miasto w ciągu 30 dni ogłosi przetarg na budowę. To oznacza, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace. Realny termin to końcówka sierpnia lub początek września. Inwestycja będzie realizowana w formule dwuletniej.

– Nie otwierałbym jeszcze szampana. Już raz ta inwestycja była wpisana do budżetu. Pieniądze zostały jednak przesunięte. Będę czuł niepewność dopóki nie rozpoczną się pierwsze prace. Cieszy to, że ze względu na źródło finansowania, pieniądze będą musiały zostać wykorzystane w określonym celu i czasie – podkreśla Dariusz Kisiel, radny Ruchu Marka Materka.

Dzięki 23,5 miliona złotych, oprócz Orląt Lwowskich i Piłsudskiego, na remont może liczyć ulica Klonowa oraz skrzyżowania – Batalionów Chłopskich z Malikowem oraz bp. Jaworskiego z Zapolskiej.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO