MIASTO
„To była walka z narodem”. Wspomnieliśmy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Związkowcy, politycy i mieszkańcy Kielce upamiętnili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Obchody zorganizowała świętokrzyska „Solidarność”.
Wspomnienie tego dnia rozpoczęło poranne złożenie kwiatów pod tablicą znajdującą się na ścianie budynku Aresztu Śledczego w Kielcach. Następnie o godzinie 18 biskup Jan Piotrowski odprawił uroczystą Mszę Świętą w kieleckiej katedrze w intencji ofiar stanu wojennego.
Później uczestnicy uroczystości przeszli przed pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Najświętszej Maryi Panny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. – To co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku było zamachem na wszelkie prawa obywatelskie. Wielu z nas było zaskoczonych tym, co robi władza komunistyczna. Wyprowadzono wojsko przeciwko narodowi. Jak wielkie zło się wydarzyło niech zaświadczy fakt, że przed stanem wojennym w „Solidarności” działało dziesięć milionów ludzi. Zaraz po nim już pięć razy mniej, bo dwa miliony – powiedział naszemu radiu Waldemar Bartosz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i przyznał, że skutki wprowadzenia stanu wojennego odczuwamy do dziś, co przekłada się chociażby na niską aktywność społeczną i frekwencję wyborczą.
Jak mówił z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski, Kościół w tamtych czasach stanowił swoistą oazę wolności. – Kościół jako wspólnota zawsze trwał przy prawdzie i wolności. Dzięki temu w tamtym okrutnym czasie stanu wojennego mógł być oparciem i miejscem schronienia dla wielu prześladowanych. Szkoda, że niektórzy o tym dziś zapominają – dodał.
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa. Komuniści chcieli w ten sposób zdusić ruch Solidarności. Do dziś nie znamy dokładnej liczby ofiar tego tragicznego okresu.
http://emkielce.pl/miasto/to-byla-walka-z-narodem-wspomnielismy-rocznice-wprowadzenia-stanu-wojennego#sigProGalleriaf519f371f9