MIASTO
Święto Służby Więziennej w Kielcach
Więziennicy również mają swoje święto. Jego kieleckie obchody odbyły się w murach Filharmonii Świętokrzyskiej. Z tej okazji wręczone zostały awanse na wyższe stopnie oraz odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.
Brązowym medalem za pracę na rzecz więźniów odznaczona została wicedyrektor teatru „Kubuś” Joanna Kowalska, która od kilku lat koordynuje projekt „Teatr mama tata i ja”. Jego celem jest między innymi odbudowanie więzi pomiędzy dziećmi a ich rodzicami osadzonymi w Areszcie Śledczym. - To odznaczenie to wyróżnienie dla wszystkich, którzy przy tym projekcie pracują – mówiła Joanna Kowalska. - Przez ostatnie pięć lat przez nasz teatr, w ramach projektu przewinęło się ponad 50 osób. Były to dzieci w różnym wieku, dorośli nawet po sześćdziesiątce. Ta nasza rodzina się powiększa. A poprzeczkę mieliśmy ustawioną naprawdę wysoko – podsumowała wicedyrektorka „Kubusia”.
Od 2016 roku Służba Więzienna realizuje program „Praca dla więźniów”. W jego ramach są budowane hale produkcyjne na terenie jednostek penitencjarnych. Jedna z nich ma powstać na terenie kieleckiego Aresztu Śledczego. - W okręgu krakowskim powszechne zatrudnienie skazanych wynosi ponad 60 procent. To oznacza, że więcej niż co drugi skazany codziennie wychodzi do pracy. Ten rządowy program opłaca się przedsiębiorcom. Zakłada on także budowę hal na terenie jednostek, bo przy wzrastającym zatrudnieniu kończą nam się możliwości wysyłania skazanych na zewnątrz. Są też odbywający długie kary. Stąd możliwość zatrudnienia ich w jednostce penitencjarnej jest czymś pozytywnym - mówi porucznik Anna Czajczyk, rzecznik krakowskiego okręgu, pod który podlega również województwo świętokrzyskie.
Więziennictwo pełni istotną rolę w zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa publicznego. Chroni nas przed przestępcami a także przygotowuje ich do normalnego funkcjonowania na wolności. - Ten obszar resocjalizacji na pewno nie jest łatwy – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski. - Tam gdzie jest służba, zawsze musi być również szacunek do człowieka. Pomimo wielu trudności życiowych, przestępstw człowiek nie przestaje być człowiekiem. Życzę więziennikom naszego regionu, miasta mieli jak najmniej pracy i żeby żyli duchem profesjonalizmu kształtowanego także duchem chrześcijańskiej miłości i odpowiedzialności – mówił ordynariusz.
W kieleckim Areszcie Śledczym przebywa około 1000 osadzonych. Na terenie naszego województwa znajduje się także Zakład Karny w Pińczowie, w którym przetrzymywanych jest niespełna 700 osób.
http://emkielce.pl/miasto/swieto-sluzby-wieziennej-w-kielcach#sigProGalleria855b62a2ee