MIASTO
Sukces kieleckich uczniów. Wygrali ogólnopolski konkurs "Liga Sprawiedliwości"
Drużyna Ka’Baczków ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Liga Sprawiedliwości". W rywalizacji brało udział 106 placówek. Laureaci otrzymali w nagrodę dwa tysiące złotych.
Celem konkursu, który organizowało Ministerstwo Sprawiedliwości, było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie ich postaw obywatelskich i zaangażowania w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym. Konkurs rozpoczął się 12 kwietnia i trwał do 17 czerwca. W jego ramach uczniowie musieli wykonać dziesięć zadań.
Szkołę do konkursu zgłosiła dyrektor Małgorzata Sowa. Drużynę Ka’Baczków tworzyli Zuzanna Stochmal z klasy VIa oraz Julia Brejdak, Katarzyna Kula, Nikodem Lazarek i Paweł Wicherski, uczniowie klasy VIIIc. Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Patrycja Karykowska, Edyta Król, Marta Manecka i Dawid Ślusarczyk.
– Każdy z nas miał inny zakres działalności. Ja czuwałam nad stroną graficzno-plastyczną, pani Edyta nad strona literacką, pan Dawid zgłaszał co tydzień wszystkie zadania, a pani Marta zamieszczała informacje o naszych dokonaniach i punktacji na stronie internetowej naszej szkoły – mówi Patrycja Karykowska, opiekun grupy.
Trzon drużyny stanowili uczniowie klasy VIII c, a ich młodsza koleżanka zajmowała się częścią plastyczną. – Kasia, Nikodem i Julka odpowiadali za stronę literacką i świetnie im wychodziło rozpracowywanie zadań pod kątem literackim i prawnym. Paweł jest hobbistycznie doskonałym montażystą, dlatego zajmował się nagraniami i montażem filmików, a Zuzia zapewniała oprawę wizualną wszystkich zadań – wylicza Patrycja Karykowska.
– Liga Sprawiedliwości dotyczyła zagadnień z zakresu prawa. Co tydzień dostawaliśmy trzy zadania, do których były dołączone historyjki do rozwiązania. Wykorzystywaliśmy do tego różne formy literackie i plastyczne, rysowaliśmy grafiki i pisaliśmy wiersze oraz opowiadania – tłumaczy Julia Brejdak.
Jak podkreśla Katarzyna Kula, rozwiązywanie zadań wymagało od wszystkich kreatywności. – Historyjki podsuwały mi wiele pomysłów, dzięki czemu było mi łatwo je rozbudować i pisać długie opowiadania, rozprawki, a czasem wiersze. Teraz widzimy rezultaty naszej pracy – stwierdza.
– Najtrudniejsze były ostatnie zadania, kiedy musieliśmy nagrywać filmy, ale sobie poradziliśmy – dodaje Nikodem Lazarek.
W ostatnich dwóch zadaniach największy udział miał Paweł Wicherski. – Wymyśliliśmy, że stworzymy filmiki. Nagrywaliśmy je razem z panią Patrycją, a ja je potem montowałem i wrzucałem na mój kanał. Musiałem poświęcić na to trochę czasu, ale było warto – mówi Paweł Wicherski.
– To ogromny sukces dla całej naszej szkoły – uzupełnia Zuzanna Stochmal.
W podobnym tonie wypowiada się Edyta Król, druga opiekunka drużyny. – Był to dla nich trudny czas, szczególnie wtedy, gdy zdawali egzamin ósmoklasisty, bo oprócz nauki, musieli znaleźć czas na napisanie zadań. Jednak wszyscy się mobilizowali, czego efektem jest to, że zajęliśmy pierwsze miejsce – tłumaczy Edyta Król.
Drużyna Ka’Baczków wygrała dwa tysiące złotych. Pieniądze zostaną podzielone sprawiedliwie między uczniów. – Jesteśmy dumni z naszych uczniów. To było dziesięć tygodni dodatkowej pracy, a dzieci musiały trzymać się określonej konwencji i opierać cały czas na prawie, co też nie było dla nich łatwym zadaniem – dodaje.