MIASTO
Sto lat temu do Kielc przybył 2. Pułk Artylerii. Uroczystości w Kielcach
Zapaleniem znicza pamięci w miejscu pierwszych koszar 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów rozpoczęły się uroczystości setnej rocznicy przybycia jednostki do Kielc. W programie znalazły się także występy artystyczne i specjalne wystawy.
W wydarzeniu uczestniczyła Danuta Żbikowska, córka ostatniego adiutanta dowódcy 2. Pułku Legionów, por. Tadeusza Rojka oraz prezes i założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, która przez lata walczyła o pamięć o artylerzystach.
– To nie tylko setna rocznica, ale i wyjątkowe miejsce, gdzie znajdowały się koszary. Tu przyjechali pierwsi żołnierze. Zaludniło się tu już 21 kwietnia 1922 roku. Dzięki temu, że mamy tutaj tablicę pamiątkową ufundowaną przez państwo Kadzidłowskich, możemy co roku się spotykać i świętować. Cieszy bardzo, że są ludzie młodzi i dzieci, bo to ich obecność jest najważniejsza. Gdy dorosną, zostanie w nich pamięć o bohaterach – mówi Danuta Żbikowska.
Za datę powstania pułku przyjmuje się dzień 12 czerwca 1919 roku, wówczas nastąpiło połączenie 7. i 10. Pułku Artylerii Polowej i nadana została mu nowa, wspólna nazwa 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów, zaś dzień 12 czerwca został jednocześnie ustanowiony Świętem Pułku. Za dzień przybycia 2 PALL do Kielc uznaje się zaś przyjazd żołnierzy w dniu 21 kwietnia 1922 roku do Starych Koszar tzw. Fijałkowskiego.
– Jesteśmy przy budynku, który został po dawnych koszarach. To tutaj stacjonowali artylerzyści. Ze względu na dość prymitywne warunki, pułk zyskał nowe koszary na Stadionie. Gdy żołnierze przyszli do Kielc mieli wówczas za sobą szlak bojowy po pierwszej wojnie światowej. We wrześniu 1939 roku wsparli oni jednostki walczące w grupie Armii Łódź. Swoją walkę zakończyli pod Modlinem. Historia pułku związana jest przede wszystkim z ludźmi. 21 oficerów zostało odznaczonych Vrituti Militari – tłumaczy dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
W obchodach wziął udział m.in. senator Krzysztof Słoń oraz Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.
Dalsza część obchodów odbywa się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Kieleccy uczniowie prezentują tam wyjątkowe pokazy artystyczne. Będziemy mogli także podziwiać wystawy – „Adiutant Pułku Artylerii” oraz 2. Pułk Artylerii Lekkiej w grafice autorstwa Marka Wacława Judyckiego.
http://emkielce.pl/miasto/sto-lat-temu-do-kielc-przybyl-2-pulk-artylerii-uroczystosci-w-kielcach#sigProGalleria55513e5037