Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Słabe zainteresowanie Budżetem Obywatelskim

środa, 05 kwietnia 2017 09:58 / Autor: Piotr Natkaniec
Słabe zainteresowanie Budżetem Obywatelskim
Słabe zainteresowanie Budżetem Obywatelskim
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Zaledwie 45 wniosków wpłynęło do kieleckiego ratusza w ramach budżetu obywatelskiego. To o ponad połowę mniej niż w zeszłym roku. – Mam nadzieję, że to krok w stronę jakości, w zamian za ilość – mówi zastępca prezydenta Kielc, Tadeusz Sayor. 

Termin zgłoszeń minął 3 kwietnia. Mieszkańcy zgłosili 17 zadań dużych i 25 małych. Wynik zgłoszeń jest zaskakujący, gdy porównamy go do poprzednich lat. Od 2013 roku zgłoszono kolejno 109, 130, 147 i 127 zadań do weryfikacji. Z czego wynika taki spadek? – Podejrzewam, że ci najbardziej aktywni zrealizowali już swoje projekty w latach poprzednich. Zmieniliśmy też nieco formułę do głosowania. Każdy może głosować jeden wybrany projekt. To powoduje, że trzeba będzie włożyć więcej wysiłku w zbieranie głosów. Mam nadzieję, że zamieniliśmy liczbę projektów na ich jakość – tłumaczy Sayor.

Prawdopodobnie jednak mniejsze zainteresowanie wynika z zapisu regulaminu, który mówi o inwestowaniu tylko i wyłącznie na terenach miejskich. W poprzednim latach można było tez zgłaszać projekty dotyczące gruntów spółdzielczych. - Dla mnie właśnie ten punkt regulaminu utrudnił zgłaszanie projektów przez wiele inicjatyw lokalnych, które już od dłuższego czasu planowały pewne inwestycje na swoich terenach, również tych spółdzielczych. Okazało się, że to będzie niemożliwe. Stoimy też przed pewnymi wyzwaniami. Duża liczba osób, która do tej pory zgłaszała projekty przegrywała głównie z inicjatorami poprawy infrastruktury szkolnej i dzisiaj musimy szukać sposobów, żeby ponownie zaktywizować tych ludzi. Musimy równoważyć budżet obywatelski, tak żeby dawać szansę małych grupom lokalnym czy mieszkańcom mniej zurbanizowanych osiedli mieszkaniowych – uważa radna Platformy Obywatelskiej, Agata Wojda. - Przeanalizujemy czy to ograniczenie nie wpłynęło mniejszą liczbę wniosków. Jeśli tak, to nie będziemy się upierać przy tym, żeby ten zapis w kolejnych latach nadal funkcjonował - mówi zastępca prezydenta Kielc. 

Wśród zgłoszonych propozycji 12 dotyczy budowy nowych placów zabaw, 8 budowy boisk, natomiast po 6 przebudowy chodników, parkingów czy terenów rekreacyjnych. Z najciekawszych projektów można wymienić projekt trasy dla rolkarzy w Dolinie Silnicy, montaż 10 ławek solarnych, instalacje urządzeń ułatwiających poruszanie się po mieście osobom niewidomym, obserwatorium astronomiczne przy ul. Krzemionkowej czy przebudowa ul. Biskupa Kaczmarka.

Kolejnym etapem będzie publikacja zadań i ich weryfikacja, która potrwa aż do 25 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 2 września i potrwa do 18 września. – Będzie można oddać głos na jeden projekt duży i trzy małe. Nadal mieszkańcy będą mieli do wykorzystania 5 milionów złotych. 3,5 miliona złotych na projekty duże oraz 1,5 miliona złotych na projekty małe – dodaje Tadeusz Sayor.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO