Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

ŚCO zaprasza panie na badania profilaktyczne

czwartek, 20 czerwca 2024 11:50 / Autor: Maria Karyś
ŚCO zaprasza panie na badania profilaktyczne
ŚCO zaprasza panie na badania profilaktyczne
Maria Karyś
Maria Karyś

Świętokrzyskie Centrum Onkologii cały czas zaprasza kobiety na profilaktyczne badania. Mammografię i cytologię można wykonać stacjonarnie w placówce oraz w cytomammobusie. Warto jednak pamiętać, w jaki sposób przygotować się do tych badań.

- Jeżeli chodzi o mammografię to polega na wykonaniu dwóch zdjęć każdej z piersi, w dwóch ułożeniach. Badanie trwa bardzo krótko. Warto zwrócić uwagę, by w dniu badania kobiety nie używały antyperspirantów i raczej nie nosiły biżuterii, bo to może zaburzać obraz rentegnograficzny. Jeśli to możliwe, najlepiej wykonać je po miesiączce – wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Z kolei cytologię warto wykonać nie wcześniej niż cztery dni po ustaniu krwawienia i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki.

- Przez 48 godzin przed badaniem powinnyśmy nie stosować irygacji ani globulek dopochwowych oraz powstrzymać się od stosunków seksualnych. Jeżeli jest jakiś stan zapalny, należy wcześniej go wyleczyć – dodaje rzecznik.

Cytologia jest wykonywana na podłożu płynnym oraz konwencjonalnie, czyli dwa badania na jednej wizycie. Dzięki temu diagnostyka jest bardzo dokładna. Do oceny trafia cały zebrany materiał.

- Nic się nie ukryje, a jesteśmy w stanie wykryć wczesne stany przednowotworowe i uratować pacjentce zdrowie i życie – zaznacza Opalińska.

Pracownia cytologiczna w ŚCO znajduje się w Poradni Ginekologicznej (budynek główny, parter, pokój nr 6) i jest czynna od poniedziałku do środy od godziny 8 do 14.30, w czwartek w godzinach 10-17.30, a w  piątek między godziną 8 a 12.

Z kolei cyto maniek odwiedzi w najbliższych dniach Klimontów (21 czerwca), Łoniów (24-25 czerwca) oraz Opatów (26-27-28 czerwca).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO