Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ruszyła kampania „Białej wstążki”

czwartek, 25 listopada 2021 12:48 / Autor: Weronika Karyś
Ruszyła kampania „Białej wstążki”
Ruszyła kampania „Białej wstążki”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Jak pomóc dziecku, które doświadcza przemocy, jak poznać, że jest krzywdzone i z kim skontaktować się w trudnej sytuacji? Wiele osób nie zna odpowiedzi na te pytania. Właśnie dlatego w Kielcach rusza piętnasta edycja kampanii „Białej wstążki” organizowanej pod hasłem #DziecisąWażne.

Nazwa kampanii nawiązuje do wstążki, którą osoby przeciwdziałające przemocy i solidaryzujące się z krzywdzonymi przypinają do swoich ubrań lub akcesoriów na znak protestu. „Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania”, czytamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Kampania „Białej wstążki” jest organizowana w ponad 50 krajach na całym świecie. Kielce dołączyły do akcji piętnaście lat temu. Od tej pory w ramach inicjatywy w stolicy województwa świętokrzyskiego każdego roku organizowane są m.in. konferencje naukowe, warsztaty dla osób pokrzywdzonych i stosujących przemoc w rodzinie, zajęcia w przedszkolach i szkołach, koncerty, mecze oraz spoty społeczne. Jednym z działań było także uruchomienie Miejskiego Telefonu Zaufania - 195 13 „STOP PRZEMOCY”.

– W tym roku wszystkie działania adresowane są do dzieci, młodzieży, rodziców i specjalistów, którzy pracują z dziećmi. Planujemy szereg różnych wydarzeń profilaktycznych, będą między innymi szkolenia dla specjalistów, edukacja dotycząca stosowania procedury niebieskiej karty i ochrony dziecka krzywdzonego, zajęcia w poradni psychologiczno-pedagogicznej i wiele innych. Naszymi działaniami jest objęte około tysiąc dzieci z Kielc – informuje Grażyna Pisarczyk, kierownik specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie MOPR Kielce.

W 2021 roku w Kielcach wszczęto ponad 500 procedur niebieskiej karty. W większości z tych rodzin znajduje się dziecko.

– Przemoc jest zjawiskiem demokratycznym, ona nie wybiera, nie różnicuje klas, osób, wykształcenia. Może pojawić się wszędzie, bo jej źródła są różnorakie. Wynikają z więzi, relacji, ubóstwa, stresu, niepełnosprawności. To się dzieje w każdym miejscu na świecie, Kielce nie są odosobnione – tłumaczy Pisarczyk.

W tym roku głównym celem kampanii będzie „podnoszenie świadomości społeczności lokalnej na temat przemocy w rodzinie i problematyki dziecka krzywdzonego. Zwiększenie wiedzy na temat metod i form pomocy dziecku, a także uwrażliwienie rodziców, osób pracujących z dziećmi i młodzieżą na potrzebę reagowania na krzywdę dziecka”, piszą inicjatorzy.

Kampanię zainauguruje „Niebieskie spotkanie”, które odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada, w godzinach 10–13 w Kieleckim Centrum Kultury. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

– Zapraszamy wszystkich kielczan – dorosłych, dzieci, wychowawców z klasami. Drzwi są otwarte. Będzie nam bardzo miło gościć tych, dla których nasz przekaz jest ważny – dodaje nasza rozmówczyni.

Organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Patronat honorowy nad inicjatywą objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO