Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rozbiórka kamienic przy Paderewskiego. „Tracimy naszą tożsamość”

środa, 27 grudnia 2023 11:42 / Autor: Michał Łosiak
Rozbiórka kamienic przy Paderewskiego. „Tracimy naszą tożsamość”
Rozbiórka kamienic przy Paderewskiego. „Tracimy naszą tożsamość”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwa budząca kontrowersje rozbiórka trzech kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach. Chodzi o budynek, w którym w trakcie wojny swoją siedzibę miało gestapo, a po wojnie Urząd Bezpieczeństwa. Nowy właściciel ma wobec nieruchomości swoje plany.

Mniejsza kamienica już została zburzona.

– Teraz sprzątamy i segregujemy wszystkie elementy. Prace przy dwóch pozostałych kamienicach będą prowadzone po nowym roku. Wówczas możliwe będą zmiany organizacji ruchu w tej części.  Po rozbiórce powstanie projekt i inwestor zbuduje najprawdopodobniej blok. Usługi będą na dole, a u góry mieszkania – tłumaczy Andrzej Rusak, kierownik rozbiórki kamienic.

Budzi ona sprzeciw części mieszkańców.

– Piwnica na rogu Solnej i Paderewskiego powinna być miejscem pamięci narodowej. Czy miasto i IPN o to zadbały? Przykro byłoby gdyby nie zachowano piwnic lub chociażby nie umieszczono jakiejś tablicy pamiątkowej. Wzorem takiego upamiętniania mogłaby być chociażby kamienica i chodnik na ulicy Planty 7/9 w Kielcach – napisała do nas Zuzanna Stępniewska.

Z kolei Dariusz Kalina, historyk ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach zwraca uwagę na walory architektoniczne budynku.

– To bardzo ładna kielecka kamienica mieszczańska. Powstała ona w najlepszym okresie naszej historii, czyli w latach międzywojennych. Nie była ona w tak złym stanie, że należało ją rozbierać. Niestety, tracimy bezpowrotnie nasze piękne dziedzictwo. Przypomnę, że wcześniej zginęły nam m.in. Fracniszka Ksawerego Kowalskiego, jednego z najlepszych kieleckich architektów. To utrata naszej tożsamości – dodaje.

O dalszym rozwoju sytuacji oraz o planach nowego właściciela będziemy państwa informować.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO