Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rozbiją więzienie i uczczą pamięć zamordowanych

poniedziałek, 27 lipca 2020 12:13 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy czwartek, 30 lipca, na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego odbędą się uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy rozbicia więzienia kieleckiego. Inscenizację zaprezentuje tradycyjnie Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

Wydarzenie z udziałem widzów rozpocznie się o godzinie 20, a pół godziny wcześniej reprezentanci różnych środowisk zapalą znicze przed ścianą straceń.

– Tam wystawimy posterunek wartowniczy i oddamy salwę honorową. Ze względów epidemiologicznych w tej części nie weźmie udziału publiczność – informuje Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".

O godzinie 20 rozpocznie się widowisko przedstawiające historię z czasów II wojny światowe,j zakończoną akcją rozbicia więzienia. Przybliży ona tragiczne losy więźniów z ulicy Zamkowej - działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, aresztowanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski.

Inscenizację zakończy minuta ciszy, a uczestnicy otrzymają znicze, które będą mogli postawić w różnych miejscach dziedzińca. Uroczystości zakończą się koło godziny 21.

Przypomnijmy, że więźniowie przetrzymywani przy ulicy Zamkowej przez komunistów zostali uwolnieni podczas akcji w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Działaniami oddziałów podziemia niepodległościowego kierował wówczas Antoni Heda ps. "Szary" oraz Stefan Bembiński "Harnaś". W czasie wydarzenia uwolnione zostały 354 osoby.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO