Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rok Inicjatywy Świętokrzyskiej Renaty Janik

sobota, 23 września 2023 10:39 / Autor: Aleksandra Sternak
Rok Inicjatywy Świętokrzyskiej Renaty Janik
Rok Inicjatywy Świętokrzyskiej Renaty Janik
Aleksandra Sternak
Aleksandra Sternak

Stowarzyszenie Inicjatywa Świętokrzyska obchodzi swoje pierwsze urodziny. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 22 września na placu Artystów. Obecni goście mogli poczęstować się tortem urodzinowym.

Renata Janik, prezes stowarzyszenia i wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, podsumowała działania Inicjatywy w ciągu minionego roku.

– Stowarzyszenie Inicjatywa Świętokrzyska włączała się w akcje charytatywne, które mają na celu wspieranie tych, którzy potrzebują wsparcia. Sami zorganizowaliśmy koncert bożonarodzeniowy na Świętym Krzyżu, z którego pozyskane środki wsparły młodego człowieka z gminy Bieliny. Dodatkowo bierzemy udział w akcjach Malowana Niedziela na Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie oraz w różnego rodzaju inicjatywach patriotycznych – mówi.

Wicemarszałek wspomina, że stowarzyszenie brało udział w takich akcjach jak sprzątanie lasów, „Posadź sosnę na wiosnę”, czy „Świętokrzyskie murem za polskim mundurem”. Członkowie Inicjatywy dbają też o upamiętnienie ważnych dla Kielc postaci m.in. kapitana dr Władysława Buszkowskiego.

– Nawiązałam kontakt z wnukiem dr Buszkowskiego i otrzymałam pełnomocnictwo do reprezentowania go we wszystkich sprawach związanych z jego dziadkiem. Jako stowarzyszenie wystąpiliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej, aby grób kapitana został wpisany do rejestru grobów weteranów wojskowych. I tak się stało – 19 września otrzymaliśmy informację od IPN o wpisaniu go do rejestru – dodaje.

Skarbnik stowarzyszenia, Magdalena Fogiel-Litwinek, podkreśla, że największym dla nich sukcesem jest inwestycja w drugiego człowieka – zaangażowanie wielu osób, które do tej pory nie działały, a zgłaszają się i podejmują inicjatywy społeczne.

Profesor Urszula Oettingen, historyk i ekspert stowarzyszenia, wyraża swoją radość z udziału stowarzyszenia w inicjatywach patriotycznych i historycznych, które mają na celu kultywowanie pamięci o bohaterach.

Stowarzyszenie Inicjatywa Świętokrzyska zajmuje się działalnością społeczną, a na swoje działania nie pozyskuje żadnych zewnętrznych środków finansowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO