Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Przed nami Piknik Zdrowia

piątek, 28 lipca 2023 12:11 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Przed nami Piknik Zdrowia
Zdjęcie z Pikniku Zdrowia 2022
Przed nami Piknik Zdrowia
Zdjęcie z Pikniku Zdrowia 2022
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Już w najbliższą sobotę, 29 lipca, kielecki Rynek zamieni się w prawdziwe miasteczko zdrowia. W godzinach od 11:00 do 17:00 chętni będą mogli skorzystać z wielu darmowych badań i konsultacji. Dzień później, czyli w niedzielę, 30 lipca, to wydarzenie profilaktyczne przeniesie się do Pińczowa. Tu z kolei z badań będzie można skorzystać w godzinach od 12. 00 do 18. 00. Specjaliści będą czekać obok Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem pikniku zdrowia jest ogólnopolska Fundacja Pokonaj Raka, wspierająca osoby walczące z chorobą nowotworową.

– Naszym celem jest pokazywanie osobom, które dowiadują się o chorobie nowotworowej, że raka można pokonać i wrócić do życia pełnego pasji i marzeń. Pragniemy jednocześnie zachęcać wszystkich do wykonywania badań profilaktycznych. Tylko tak możemy dać sobie szansę na wygranie z rakiem – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji.

Zarówno w Kielcach, jak i w Pińczowie będzie można skorzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii w cytomammobusie, przesiewowych badań wzroku, badań znamion skórnych dermatoskopem, porad w zakresie karmienia piersi i opieki nad noworodkiem czy pirometrii.

Dodatkowo, specjalnie dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przyjedzie dentobus, w którym będzie można wykonać chociażby przegląd stomatologiczny.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego OW Narodowego Funduszu Zdrowia, zaprasza także do odwiedzenia namiotu NFZ.

 – Przygotowaliśmy bogatą ofertę profilaktyczną i zachęcam, by korzystać z niej nie tylko podczas eventu, ale na co dzień – powiedziała Kiebzak.

W namiocie  będzie można między innymi wyrobić kartę EKUZ, dokonać analizy składu ciała w kiosku profilaktycznym i skonsultować się z dietetykiem, uzyskać informacje o portalu diety.nfz.gov, a także poznać programy profilaktyczne, takie jak: Profilaktyka 40 Plus, Profilaktyka raka piersi, profilaktyka raka szyjki macicy, program badań przesiewowych raka jelita grubego oraz programy realizowane online.

Nie zabraknie także atrakcji. Mowa chociażby o spływie kajakowym Nidą, miasteczku ruchu drogowego, grach i zabawach dla dzieci i  pokazie sprzętu strażackiego oraz policyjnego.

Wśród partnerów wydarzenia są m.in. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Zakład Ubezpieczeń Społecznych – oddział w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kielcach, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.

Patronat honorowy nad III Piknikiem Zdrowia objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO