Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Przed nami Dni Lwowa w Kielcach. Będzie lwowski kabaret i bieg… dziewięciolatków

poniedziałek, 25 września 2023 10:34 / Autor: Michał Łosiak
Przed nami Dni Lwowa w Kielcach. Będzie lwowski kabaret i bieg… dziewięciolatków
Przed nami Dni Lwowa w Kielcach. Będzie lwowski kabaret i bieg… dziewięciolatków
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już po raz 18. w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędą się Dni Lwowa. Nie zabraknie spotkań, wykładów, ale również występu kabaretu lwowskiego „Czwarta Rano” i „Biegu Orląt” dla najmłodszych.

To właśnie zmagania sportowe rozpoczną tegoroczne wydarzenie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Bieg dla dziewięciolatków na dystansie 1421 metrów odbędzie się 7 października o godzinie 11 w Parku Miejskim. Odległość symbolizuje liczbę poległych dzieci i młodych osób w walkach o wolny Lwów, pochowanych na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Wiek również nie jest przypadkowy.

– Najmłodszy poległy, który walczył miał właśnie dziewięć lat – tłumaczy Marian Orliński z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zawodników do biegu mogą zgłaszać szkoły.

Tego samego dnia o godzinie 18 w Pałacyku Zielińskiego wystąpi Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta Rano”. W programie m.in. Mariana Hemara i Sławomira Gowina.

– Kabaret działa przy Domu Nauczyciela we Lwowie. Dom Środowisk Twórczych to doskonałe miejsce na takie imprezy. Kabaret wystąpi w Kielcach po raz kolejny – dodaje Marian Orliński.

Z kolei 9 października odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Zbigniewa Kasprzyka „Impresje Kresowe” i wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego „Polacy budujący wielkość Kijowa”. Początek o godzinie 17. O godzinie 11 zaś, w piątek (13 października) organizatorzy zapraszają na prelekcję prof. Stanisława Niciei „Miasto Żółkiew i hetman S. Żółkiewski zdobywca Kremla w 1610 roku”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO