Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Promowali przeszczepy organów

poniedziałek, 27 maja 2024 13:24 / Autor: Maria Karyś
Promowali przeszczepy organów
Promowali przeszczepy organów
Maria Karyś
Maria Karyś

W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja na temat transplantologii. Podczas tego spotkania o swoim przeszczepie opowiedział znany aktor Piotr Polk.

Aktor mówił, że mimo regularnych badań poważnie zachorował. Dwa lata temu przeszedł przeszczep nerki. Teraz uświadamia ludzi, jak ważna jest transplantacja narządów.

- Nie ma takiego leku, który by zadziałał tak szybko. Przeszczep powoduje, że każdy organ, wszystko to, co było w tobie zepsute, słabe, chore - zaczyna odżywać. Efekt jest niewiarygodny – opowiadał.

Polk twierdzi, że nie ma nic piękniejszego od operacji, która ratuje życie.

- My nikomu nie odbieramy życia żeby zaaplikować je sobie. Chciałem dać znać ludziom, że mają do wyboru - czy położyć kwiaty na grobie i opłakiwać zmarłego. To oczywiście nic złego. Jednak kwiaty zwiędną, łzy kiedyś wyschną. Czy może jednak wziąć część tej osoby  i patrzeć jak życie tkwi w innych. To jest najcenniejsze, co możemy podarować – zaznacza.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od 2020 roku są przeszczepiane nerki. Do tej pory przeszczepiono 49 nerek. Jednak dr Jacek Bicki, wojewódzki konsultant ds. transplantologii klinicznej, uważa, że to wciąż zbyt mało.

 - Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców regionu świętokrzyskiego, żeby odczarować mit tranplantologii przeszczepu. Chcemy przekonać ludzi oraz dotrzeć do lekarzy, którzy powinni brać udział w całym procesie pozyskiwania organów, byśmy mogli więcej ludzi ratować – mówił.

W ubiegłym roku, w naszym regionie pobrano ponad 80 narządów. Najwięcej nerek, ale także wątroby, płuca, serca i jedną trzustkę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO