MIASTO
Poznaliśmy Nadzieje Kielc!
Miasto już po raz 26. przyznało nagrody dla najzdolniejszych uczniów i absolwentów szkół ponadpodstawowych „Nadzieje Kielc”. Ceremonia ich wręczenia odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. W grupie wybitnej młodzieży znalazły się osoby ze szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie nauki, kultury, sportu oraz działalności społecznej.
- To są lata tradycji. Sam pamiętam, jak chodziłem do szkoły średniej i moi znajomi byli nominowani do Nadziei Kielc. Ludzie, którzy ją dostają, stają się ambasadorami naszego miasta w całej Polsce – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.
Każdego roku do nagrody nominowanych jest ponad trzydzieści osób. Komisja wybiera z tego grona dziesięcioro najbardziej uzdolnionych. Tym razem wśród laureatów znalazło się wielu pasjonatów sportu.
- W tym roku obserwujemy przewagę osób, które mają osiągnięcia sportowe. Pozwolę więc sobie trochę przestrzec tych młodych ludzi – to może być dobry dodatek, ale warto zdywersyfikować swoje zainteresowania. W mojej ocenie aktywność fizyczna może pomagać, ale nie powinna być jedynym kierunkiem – mówi prezydent Bogdan Wenta.
Laureaci nie ukrywają, że nagroda z rąk włodarza miasta to ogromne wyróżnienie i zwieńczenie ich dotychczasowej, ciężkiej pracy.
- To jest bardzo miłe kiedy ktoś docenia moją działalność. Bardzo dużo zawdzięczam temu miastu i nagroda stanowi fajne ukoronowanie tej przygody - mówi Julia Palmowska. - Wszystko czym się zajmuje naprawdę mnie pasjonuje, jestem w stanie bardzo dużo poświęcić i bardzo dobrze się zorganizować, żeby jak najlepiej się rozwijać. Moje plany jeśli chodzi o edukację na uczelni nie są związane z Kielcami, ale nie wykluczam powrotu tutaj, bo jest to miasto które bardzo lubię. Poza tym mam tutaj rodzinę i przyjaciół – dodaje.
- To wyróżnienie jest dla mnie bardzo dużą motywacją do dalszego działania. Trenuje rzut młotem, zostałam nawet mistrzynią Polski do lat szesnastu w tej dyscyplinie. Bardzo się cieszę, że mogę odebrać dzisiaj tę nagrodę. Jeszcze mam czas na wybór studiów, ale myślę, że zostanę w Kielcach - mówi Zuzanna Pałyga.
- To wyróżnienie to znak, że mój trud i wysiłek został doceniony i zauważony. To jest dla mnie motor napędowy do dalszego działania. Teraz mogę iść dalej i robić jeszcze więcej. Mam nadzieję, że po studiach będę mógł wrócić do Kielc, chciałbym tu zamieszkać i dalej się realizować - mówi Jakub Stachurka.
Choć wielu laureatów planuje opuścić Kielce na czas studiów, wiceprezydent Marcin Chłodnicki podkreśla, że ich obowiązkiem wcale nie jest tu zostawać.
- Kielce wiążą przyszłość z tymi ludźmi. Oczywiście, każdy ma wolny wybór i może znaleźć się w dowolnym miejscu w kraju i Europie. Mamy jednak nadzieję, że te osoby o ile nie przyczynią się do rozwoju naszego miasta na miejscu to będą dobrymi ambasadorami na zewnątrz i dzięki nim Kielce będą rozwijać swoją markę – dodaje wiceprezydent.
Podczas uroczystej gali laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości dwóch tysięcy złotych.
Oto pełna lista laureatów:
Szymon Bruśnicki
Szymon Bruśnicki jest uczniem trzeciej klasy realizującej rozszerzony program nauczania z matematyki, geografii i informatyki w V Liceum Ogólnokształcącym imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach. Pasją Szymona jest gra w bilard. Jego największymi osiągnięciami są: zdobycie tytułu Wicemistrza Polski Juniorów Starszych w 8 bil, Wicemistrza Polski Juniorów Młodszych w 10 bil, Wicemistrza Polski Drużynowo Juniorów w roku 2020 i 2021 oraz zajęcie III miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów Starszych w 8 bil.
Jan Fortunki
Jan Fortuński jest uczniem trzeciej klasy na kierunku Technik mechatronik z innowacją pedagogiczną - mechatroniczne systemy w pojazdach samochodowych Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Janek interesuje się naukami ścisłymi i technicznymi. Jest Laureatem trzeciego miejsca na szczeblu centralnym Ogólnopolskiej XXIV Olimpiady Innowacji Technicznej i Wynalazczości w kategorii R (pomysł techniczny). Janek jest również wybitnym sportowcem, regularnie trenuje trójskok w Kieleckim Klubie Lekkoatletycznym, osiągając wysokie wyniki. Wolny czas poświęca na pogłębianie pasji, czytając książki o tematyce bliskiej swoim zainteresowaniom.
Piotr Gołąb
Piotr Gołąb jest tegorocznym absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach i pasjonatem matematyki, informatyki, technologii informacyjnej i komunikacyjnej oraz statystyki. Piotr w roku szkolnym 2020/21 został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH uzyskując w ten sposób możliwość wyboru uczelni, na której będzie studiował. Jest również finalistą ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej.
Piotr interesuje się również informatyką. Uczęszczał do klasy patronackiej firmy Transition Technologies o rozszerzonym profilu informatyki. Na dodatkowych zajęciach dał się poznać jako wybitnie utalentowany programista. Jego pasja i zaangażowanie przyniosły efekt w postaci najwyższego miejsca w Miejskim Maratonie Programistycznym Hackathon Idea Kielce. Drużyna Piotra za aplikację mobilną, służącą do segregowania śmieci zdobyła I miejsce.
Piotr Michalski
Piotr Michalski to absolwent II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. Jest przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta, wiceprzewodniczącym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz przewodniczącym Rady Krajowej Stowarzyszenia Ogólnopolska Federacja Młodych. Jest członkiem miejskiej komisji do spraw Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Jako zwycięzca ogólnopolskiego hackatonu społecznego Ideathon, brał udział we współtworzeniu "Założeń do Strategii Państwa dla Młodzieży na Lata 2020-30".
Pomimo licznych aktywności, rozwija się również w sferze naukowej. Jest zdobywcą II miejsca w XV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego, a także II edycji Świętokrzyskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Aktywnie bierze udział w debatach oksfordzkich. Zwyciężył w kieleckim turnieju debat oxfordzkich „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości!", uzyskując tytuł najlepszego mówcy. Zajął III miejsce podczas Finału Ogólnopolskiego XV edycji projektu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości. Jest założycielem oraz prezesem zarządu Perigord Media Group, spółki zajmującej się content marketingiem i reklamą w internecie. Od października, Piotr rozpoczyna studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Natalia Nadrzewia
Natalia Nadrzewia jest uczennicą drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Natalia żegluje od 7 roku życia. Najpierw były to łodzie klasy Optymist, później – od 12 roku życia – klasy Laser 4.7. W tej klasie odniosła, jak dotychczas, swoje największe sukcesy na arenie polskiej zdobywając tytuł Mistrza Polski oraz Mistrza Polski w sprintach. W ostatnich dniach Natalia wywalczyła złoty medal Mistrzostw Polski w sprincie żeglarskim w olimpijskiej klasie International Laser Class Association 6. Corocznie otrzymuje powołania do Kadry Narodowej Juniorów Młodszych.
Julia Palmowska
Julia Palmowska jest tegoroczną absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Od najmłodszych lat jej największą miłością jest kino i muzyka. W ostatnim roku szkolnym została laureatką V Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Naukę łączy z pisaniem bloga o nazwie Palma kulturalna i współprowadzeniem podcastu Inna kultura. Pisze również teksty o tematyce kulturalnej dla ProAnima.pl Portalu Promocji Kultury. Często występuje gościnnie w różnych audycjach filmowych. Była Jurorką w Jury Młodych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Julia to także członkini Kwartetu Wokalnego What's Up, z którym zdobyła wiele nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach. Interesuje się również literaturą, filozofią, naukami społecznymi i językami obcymi. Jej największym marzeniem jest móc łączyć w przyszłości wszystkie te dziedziny za kamerą, rozwijając polską kinematografię jako reżyserka.
Zuzanna Pałyga
Zuzanna Pałyga jest uczennicą klasy trzeciej Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kielcach. Jej pasją jest lekkoatletyka. Zuzanna jest członkinią zaplecza kadry narodowej w rzucie młotem. To koleżeńska uczennica oraz solidna i zdyscyplinowana zawodniczka, która w przyszłości może stać się pretendentką do medali na szczeblu międzynarodowym.
Jakub Stachurka
Jakub Stachurka jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Jakub jest tegorocznym laureatem XLVII Olimpiady Historycznej. Zajął wysoką V lokatę w kraju. Był jedynym uczestnikiem z okręgu świętokrzysko-radomskiego, który zdobył ten zaszczytny tytuł. Jego specjalizacją była nowożytność. Społecznik, aktywista młodego pokolenia i wolontariusz. Zasiada również w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, z ramienia tego gremium zasiada w Świętokrzyskiej Radzie Innowacji oraz odpowiada za współpracę z Wojewódzkim Domem Kultury. Zwycięzca wielu konkursów z takich dziedzin jak debaty, historia, wiedza konsumencka i krasomówstwo. Projekt jego zespołu okazał się najlepszym na Ogólnopolskim Kongresie Ideathon w kategorii "aktywność obywatelska". Obecnie stawia pierwsze kroki w sektorze organizacji pozarządowych.
Cezary Surgiel
Cezary Surgiel jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Pasjonuje się sportem, a w szczególności piłką ręczną. W 2018 roku dostał powołanie do młodzieżowej kadry Polski. Od tej pory był regularnie powoływany na zgrupowania młodzieży, będąc ważną postacią drużyny narodowej. Wytrwałość i determinacja Cezarego została doceniona i od 2020 roku jest zawodnikiem Łomży Vive Kielce. Swoją przyszłość wiąże ze sportem podejmując studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego na kierunku wychowanie fizyczne.
Aleksandra Wysocka
Aleksandra Wysocka jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Uczennica zajęła dwa razy z rzędu I miejsce w INTERNATIONAL FRIENDSHIPS KARATE CHAMPIONSHIPS Japonia-Osaka w 2018 i 2019 roku. Aleksandra w przyszłości chciałaby dalej rozwijać się w sporcie i startować w zawodach rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Planuje otworzyć własny Klub Karate, gdzie będzie mogła przekazywać swoją wiedzę. Kolejną pasją Aleksandry jest kultura włoska, stąd zamierza studiować także italianistykę.
http://emkielce.pl/miasto/poznalismy-nadzieje-kielc#sigProGalleria1e5738cc8e