Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce

wtorek, 26 lutego 2019 19:31 / Autor: Beata Kwieczko
Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce
Poznaliśmy laureatów Nagrody Miasta Kielce
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Michał Bednarski, Alicja Fojcik, Aleksandra Klusek-Gębska, ks. Jan Oleszko, Ewa Parkita, Włodzimierz Pawlik, Wojciech Rokita, Stanisław Rupniewski, Jarosław Skulski i Arkadiusz Szostak to laureaci Nagrody Miasta Kielce za 2018 rok. Jury przyznało też dwa wyróżnienia zbiorowe. Otrzymali je Letni Klub Śniadaniowy oraz Studio Tańca i Stylu "Rewanż".

W tym roku do kieleckiego ratusza wpłynęło 37 propozycji kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia. Nagrodzonych zostało 10 osób i dwie instytucje. Laureaci przedstawieni zostali podczas uroczystej gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury.

- Nie spodziewałam się tej nagrody. Jest to dla mnie szczególne wyróżnienie. Prowadzę teatry dziecięce i młodzieżowe na terenie Kielc, głównie przy kościele św. Jadwigi. Robię to z pasji, z miłości do sztuki, literatury i teatru, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. To, że zostałam dostrzeżona i wyróżniona tą nagrodą, jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem - mówi Aleksandra Klusek-Gębska.

Stanisław Rupniewski nie ukrywa, że liczył na tę nagrodę od kilku lat i cieszy się, że doczekał tej chwili. - Ta nagroda jest dla mnie wyjątkowa. Tak sie składa, że od 50 lat jestem kielczaninem z wyboru, a od 30 lat szefem dynamicznie działającej w systemach bezpieczeństwa firmy. Te dwa jubileusze się pięknie złożyły i ta nagroda smakuje szczególnie. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale także dla pozostałych laureatów jest to ogromne wyróżnienie, ale i doping, żeby nadal pracować dla naszego miasta, bo są nowe wyzwania i kierunki wyznaczone przez życie - stwierdza.

- Przyjmuję tę nagrodę z ogromną wdzięcznością i pełnym szacunkiem, ale wprowadza we mnie trochę rozdźwięk, ponieważ tworzymy Kościół wprost i jakiekolwiek oczekiwanie na wdzięczność jest nie na miejscu. Dlatego nie umiem się na takich scenach znaleźć, a że ludzie zauważają moją pracę, to może jest dobre dla owocu, a nie dla tego, który rozdaje - tłumaczy ks. Jan Oleszko.

Nagrody Miasta Kielce przyznawane są od 1995 roku. Ich celem jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród dotychczasowych laureatów są przedstawiciele świata biznesu, naukowcy, wybitni artyści, literaci oraz społecznicy. Do tej pory przyznano 247 nagród, w tym 20 zbiorowych, przyznawanych instytucjom.

Po wręczeniu nagród przed publicznością wystąpił Włodek Pawlik Trio.

Nagrody indywidualne otrzymali:

Michał Bednarski - zawodnik sportowych walk rycerskich, członek kadry narodowej Polski, drużynowy mistrz świata i dwukrotny drużynowy wicemistrz świata oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski. Popularyzator tradycji oręża polskiego, zaangażowany w edukację historyczną poprzez działalność w Klubie Historycznym „HIRD”, organizator a także uczestnik pokazów i rekonstrukcji historycznych promujących nasz region.

Alicja Fojcik - w czasie wojny angażowała się w działalność Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Była więźniarką obozów  koncentracyjnych w  Ravensbruck, Buchenwaldzie i Bergen Belsen. Jest członkinią m.in. Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, Byłych Więźniów Politycznych. Niestrudzony świadek historii i propagatorką wiedzy o II wojnie światowej. Aktywnie współpracuje z kieleckim Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, przekazując pamiątki wykorzystywane w organizowanych ekspozycjach.

Aleksandra Klusek – Gębska - nauczyciel, wychowawca świetlicy szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Organizuje i prowadzi amatorskie teatry dziecięce i młodzieżowe działające na terenie naszego miasta w Zespole Szkól Katolickich, Szkołach Podstawowych Nr 32 i 39, Zespole Państwowych Szkół Muzycznych oraz w Parafii św. Józefa Robotnika i świętej Jadwigi Królowej. Pisze scenariusze i reżyseruje przedstawienia, w których nawiązuje do historii, legend, tradycji, a także ważnych problemów społecznych.

Ks. Jan Oleszko - rektor Klasztoru Pallotynów na Karczówce. Inicjator prac renowatorskich i rewitalizacyjnych w Klasztorze, na które pozyskał fundusze zewnętrzne. Działacz charytatywny, współorganizator biegów sportowych dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Wspiera dziewczęta trenujące piłkę ręczną w Stowarzyszeniu Korona Handball oraz chłopców z grup młodzieżowych Stowarzyszenia VIVE. Działalność Księdza Rektora łączy pokolenia i wszystkich ludzi bez względu na ich pochodzenie, wykształcenie czy światopogląd. Nieceniony znawca oraz przewodnik po Ziemi Świętej.

Ewa Parkita - pedagog, muzyk, wicedyrektor Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Brała udział w przygotowaniu i wystawieniu spektaklu „Wódz”, a także wielu koncertów rocznicowych. Członek Chóru Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Angażuje się w działalność charytatywną, organizując koncerty w szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych oraz prowadząc warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży, studentów i nauczycieli. Autorka ponad 80 publikacji naukowych. Wielokrotnie brała udział w wydarzeniach artystycznych, propagujących muzykę sakralną. W czasie pontyfikatu Jana Pawła II trzykrotnie uczestniczyła w koncertach dla Ojca Świętego w Watykanie. Wraz z chórem występowała w koncertach kolęd i pieśni polskich dla Polonii w Paryżu, Wilnie, Mediolanie, Wiedniu i wielu innych europejskich miastach. Obok pracy dydaktycznej prowadzi działalność publiczną, organizacyjną i naukowo-artystyczną, wykraczającą poza zakres jej zawodowych obowiązków. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Włodzimierz Pawlik - pianista i kompozytor jazzowy, jedyny polski laureat międzynarodowej nagrody Grammy w kategorii jazz  za płytę „Night in Calisia”. Zdobywca wielu polskich prestiżowych nagród w tym: Fryderyka, Nagrody TVP Kultura, Koryfeusza Muzyki Polskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor muzyki do filmów „Rewers”, „Wrony”, „Pora umierać” oraz uczestnik i gwiazda wielu renomowanych festiwali jazzowych na całym świecie. Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną w kraju i za granicą.

Wojciech Rokita - doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista położnictwa i ginekologii, współtwórca i kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Profilaktyki w Ginekologii i Położnictwie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor wielu prac naukowych. Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W klinice, którą kieruje wdrożył system opieki prenatalnej, który trwale zmniejszył wskaźniki umieralności okołoporodowej noworodków. Dzięki temu woj. Świętokrzyskie z ostatniego miejsca w Polsce w statystyce umieralności noworodków w ostatnich 3 latach uplasowało się dwukrotnie na II i III miejscu. Wyniki te są porównywalne z wiodącymi krajami Europy. Pan Wojciech Rokita swoją nagrodę przekazuje na cele realizowane przez Fundację „Kochaj mnie po prostu”.

Stanisław Rupniewski - przedsiębiorca w branży BHP, ochrony przeciwpożarowej i systemów bezpieczeństwa, Prezes zarządu przedsiębiorstwa „SUPON”. Przez 16 lat Radny Rady Miasta Kielce. Autor nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz nowych technologii w ochronie przeciwpożarowej w Polsce i Europie. Z jego inicjatywy reaktywowano Forum Gospodarcze Województwa Świętokrzyskiego. Zaangażowany w działalność na rzecz niepełnosprawnych, chorych i potrzebujących.

Jarosław Skulski - kierownik Działu Edukacji Filmowej i Działalności Kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Animator działalności kina studyjnego „Fenomen”, które dzięki jego pracy zostało włączone do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Członek Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Pomysłodawca „Świętokrzyskich Spotkań Filmowych”, Przeglądu „Historia w filmie”, a także trzech edycji ogólnopolskiej „Akademii Filmu Polskiego”. Swoje działania kieruje do wszystkich grup wiekowych. Do stałych projektów, realizowanych od lat w kinie „Fenomen” należą przeglądy „Widnokrąg Dobrego Kina”, „Świętokrzyskie Lato Filmowe”, „Kino na leżakach”, „Europejski Dzień Kina Artystycznego”, a także pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, pokazy przedpremierowe, pokazy specjalne. Ponadto kino od lat prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy „Fenomen”.

Arkadiusz Szostak - reżyser, animator i menadżer kultury, autor i szef produkcji koncertów i widowisk artystycznych, zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Stulecie odzyskania Niepodległości stało się pretekstem do stworzenia w ubiegłym roku cyklu niezwykłych koncertów zatytułowanych „100 na 100: Pod Lilii Znakiem”, które obejrzała blisko 15 000 publiczność na terenie całego kraju. Z wykształcenia jest dziennikarzem i politologiem, w latach 2001-2012 był właścicielem agencji artystycznej. W swojej karierze zawodowej związany był z Kieleckim Centrum Kultury, Radiem Eska, Radiem Tak, Domem Kultury „Zameczek”. Obecnie zatrudniony jest w ZHP Chorągwi Kieleckiej jako pracownik socjalny i specjalista ds. pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej’.

Nagrody zbiorowe otrzymali:

Letni Klub Śniadaniowy  - nieformalna trzyosobowa grupa którą tworzą Marta Lis, Kasia Kędzierska oraz Magda Śledź. Klub działa na rzecz integracji społeczności lokalnej, aktywizacji mieszkańców i ożywienia przestrzeni publicznej. Działalność Klubu rozpoczęła się trzy lata temu od organizowania „Śniadań na trawie” w kieleckim Parku Miejskim. Kolejne świetne inicjatywy to „Międzypokoleniowa Potańcówka” na Rynku czy „Wakacje z Letnim Klubem Śniadaniowym”, skierowane do różnych grup wiekowych oraz społeczności sąsiedzkich. Na początku września 2017 roku Klub zorganizował huczne dwudniowe „Pożegnanie Dworca PKS”.

Studio Tańca i Stylu „Rewanż - w bieżącym roku Studio obchodzi 25 - lecie pracy artystycznej. W ramach studio działają dziecięce i młodzieżowe grupy taneczne, odnoszące sukcesy na arenie międzynarodowej. Łącznie zdobyli już 16 złotych medali mistrzostw świata w różnych kategoriach tanecznych. Zespoły uczestniczą również w produkcjach scenicznych i telewizyjnych, reprezentują Kielce na ogólnopolskich i międzynarodowych wydarzeniach, promując nasze miasta i region.

Z wydarzeń, w których zespoły taneczne Rewanżu zapewniały oprawę taneczną można wymienić m.in.: galę finałową Miss Polonia i Miss Ziemi Świętokrzyskiej, „Złota Setka”, „Skrzydła”, plebiscyty: „Lekarz Roku”, „Belfer Roku”, „Kobieta przedsiębiorcza”. Ponadto podczas imprez: Świętokrzyska Nagroda Jakości, charytatywny koncert „Razem możemy więcej” oraz mecze Vive Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO