Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Poseł Mariusz Gosek: Nie zgadzamy się na to, żeby Bruksela zarządzała polskimi lasami!

poniedziałek, 30 stycznia 2023 12:09 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Poseł Mariusz Gosek: Nie zgadzamy się na to, żeby Bruksela zarządzała polskimi lasami!
Poseł Mariusz Gosek: Nie zgadzamy się na to, żeby Bruksela zarządzała polskimi lasami!
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Politycy Solidarnej Polski mówią stanowcze „NIE” proponowanym przez Europarlament zmianom dotyczącym wyłączenia lasów z kompetencji krajowych i przeniesienia ich do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. - My nigdy nie zgodzimy się, żeby polskie lasy przeszły w prerogatywę i dyktat Unii Europejskiej, żeby o naszej gospodarce leśnej decydowali urzędnicy w Brukseli – powiedział podczas poniedziałkowej  (30 stycznia) konferencji prasowej poseł  Mariusz Gosek.

Poniedziałkowa konferencja polityków Solidarnej Polski to odpowiedź na plany wysunięte przez Europarlament. We wtorek, 24 stycznia, w Parlamencie Europejskim odbyła się debata i głosowanie dotyczące lasów państwowych. Zaproponowano wówczas, by zarządzanie lasami państwowymi należało do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie.

- Komisja Europejska niestety konsekwentnie uderza w kolejne obszary suwerennej Polski. Tym razem jej zakusy sięgnęły lasów państwowych.  Nie zgadzamy się na to i nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie – powiedział poseł Mariusz Gosek.

Jak zauważa poseł, jedna trzecia obszaru całego kraju to lasy państwowe. – To jest nasze dobro narodowe. Jako Solidarna Polska będziemy tego chronić. Nigdy nie zgodzimy się, by nasze lasy były zarządzane przez urzędników z Brukseli – podkreślał.

Tego samego zdania jest Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

– Pamiętajmy, że trzydzieści procent naszej świętokrzyskiej ziemi to właśnie lasy. Nie możemy pozwolić na to, żebyśmy utracili kontrolę nad tak dużym terytorium. Nie zapominajmy także, że lasy to sport, turystyka, rekreacja. Korzystają z tego zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak i turyści. Obawiamy się, że przekazanie uprawnień do kompetencji wspólnych Unii zakłóci rozwój turystyki w naszym województwie. Nasi leśnicy doskonale zarządzają tymi terenami i tak powinno zostać – powiedział.

Janusz Nawrot radny powiatu kazimierskiego, zwraca uwagę także na kwestię przemysłu.

- Przyjęcie unijnych przepisów z pewnością zagrozi polskiemu przemysłowi drzewnemu. Co gorsze, może dojść do prywatyzacji lasów. Dziś możemy z lasów korzystać swobodnie, nie wiadomo, czy tak będzie jeśli przepisy się zmienią, a lasy przejdą w prywatne ręce – powiedział Janusz Nawrot.

Politycy Solidarnej Polski zapowiedzieli, że podejmią wszelkie kroki, by nie dopuścić do zmian proponowanych przez Europarlament.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO