Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ponad 300 nowych żołnierzy złożyło przysięgę w Kielcach

sobota, 09 grudnia 2023 15:49 / Autor: Karolina Posłowska
Ponad 300 nowych żołnierzy złożyło przysięgę w Kielcach
Fot. Karolina Posłowska
Ponad 300 nowych żołnierzy złożyło przysięgę w Kielcach
Fot. Karolina Posłowska
Karolina Posłowska
Karolina Posłowska

W sobotę, 9 grudnia o godzinie 10 na Placu Wolności w Kielcach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Ponad 160 elewów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i prawie 150 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało przysięgę wojskową.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz naszego regionu, służby mundurowe, instytucje Garnizonu Kielce. Żołnierzy wspierali najbliżsi.

Na miejscu był obecny Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który zwrócił się do żołnierzy ze słowami, by zawsze w ich sercach był obecny pokój.

— Bóg, który powołał Was do służby naszej ojczyźnie, niech Wam udzieli swojego błogosławieństwa, byście mogli godnie wypełniać żołnierskie powołanie. Nasz Pan Jezus Chrystus, który do końca Nas umiłował niech sprawia, abyście jako żołnierze w trudnej służbie wojskowej dla Rzeczpospolitej, byli zdolni oddać nawet życie. Duch Święty, duch męstwa i rady niech Wam pozwoli godnie i z honorem spełniać Wasze żołnierskie obowiązki — błogosławił ksiądz biskup.

Pułkownik Sławomir Machniewicz, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyznał, że chętnych do służby jest coraz więcej. Dodał, że nasze województwo ma ogromny potencjał i należy go wykorzystać.

— Ta uroczystość jest szczególna, ponieważ ma wymiar symboliczny. Żołnierze złożyli przysięgę wojskową. Jest ona początkiem ich pracy. Liczba nowych żołnierzy jest dla nas powodem do radości i dumy — mówił płk Sławomir Machniewicz.

Podczas wydarzenia obecny był również senator Krzysztof Słoń.

— Bank Centralny, żeby powiększyć nasze wspólne bogactwo, zwiększa rezerwy złota. Wielkim skarbem naszego społeczeństwa jest zaprzysiężony na wierność ojczyźnie, dobrze wyszkolony polski żołnierz. To on jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszemu narodowi i nienaruszalność naszych granic — powiedział senator Słoń.

Wydarzeniem zainteresowali się nie tylko mieszkańcy Kielc. Do naszego miasta przyjechali również turyści z regionu oraz pobliskich województw. Zebrali się na placu Wolności, by razem z żołnierzami świętować tę wzniosłą chwilę. Wrażeniami podzielił się z nami pan Stanisław, który nie krył wzruszenia i dumy.

— Takie uroczystości dają mi wiarę. W tych wszystkich żołnierzach widzę siłę naszego narodu. Mam nadzieję, że nie będzie powodu, by ją wykorzystać — powiedział.

Posłuchaj słowa Roty przysięgi wojskowej:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO