Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Politechnika miodem płynąca

poniedziałek, 20 maja 2024 12:05 / Autor: Michał Kita
Politechnika miodem płynąca
Politechnika miodem płynąca
Michał Kita
Michał Kita

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, z tej okazji Politechnika Świętokrzyska w Kielcach już po raz trzeci zorganizowała miodobranie. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, a przede wszystkim skosztować „polimiodu”, wyprodukowanego przez pszczoły z uczelnianej pasieki.

– Politechnika to uczelnia miodem płynąca. Mamy pięć uli, nasza pasieka wytwarza średnio 15 kilogramów miodu na jeden ul. Słodki owoc pracy naszych pszczół wykorzystywany jest między innymi do promocji uczelni w trakcie wizyt delegacji zagranicznych. Co również istotne, ule, w których mieszkają pszczoły, są wykonane z recyklingu. Dzięki temu promujemy ochronę i dbałość o środowisko naturalne – wyjaśnia profesor Zbigniew Koruba, rektor politechniki.

Pierwsze ule na terenie kampusu kieleckiej uczelni technicznej pojawiły się w 2021 roku, stanęły na dachu biblioteki. Pasieka powstała ze zużytych elektrośmieci m.in. dzięki Fundacji Odzyskaj Środowisko. Jak mówi Kinga Rodkiewicz, przedstawicielka organizacji, jest to przykład na praktyczne wykorzystanie recyklingu.

– Ule zostały zaprojektowane przez pszczelarza i grafika Tomasza Waśkiewicza po to, aby przypominać mieszkańcom, jak ważna jest selektywna zbiórka elektrycznych odpadów. Politechnika Świętokrzyska była pierwszym miejscem, gdzie pojawiła się tego rodzaju pasieka. Obecnie takie ule stoją w 15 miastach w całej Polsce – dodaje.

Pasieka na ternie Politechniki Świętokrzyskiej była pierwszą w Polsce, która powstała z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Niezwykłe domy dla pszczół zbudowano m.in. przy użyciu bębnów ze starych pralek. W całym kraju funkcjonuje 56 uli zbudowanych z elektroodpadów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO