Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Picie alkoholu i złe parkowanie. To najczęstsze powody interwencji straży miejskiej

wtorek, 09 stycznia 2024 12:13 / Autor: Aleksandra Rękas
Picie alkoholu i złe parkowanie. To najczęstsze powody interwencji straży miejskiej
Picie alkoholu i złe parkowanie. To najczęstsze powody interwencji straży miejskiej
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Ponad 24 tysiące interwencji podjęli w ubiegłym roku kieleccy strażnicy miejscy. Jakich zdarzeń było najwięcej? Przeważają te dotyczące ruchu drogowego i… spożywania alkoholu w miejscu publicznym.

Nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego – z tym w ubiegłym roku strażnicy miejscy spotykali się najczęściej. Chodzi przede wszystkim o jazdę „pod zakaz” czy tamowanie ruchu.

- Na drugim miejscu są interwencje dotyczące spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Pojawiają się też i wykroczenia przeciwko obyczajności – a więc na przykład spanie na ławce, czy trawie w parku. Sporo pracy ma też Ekopatrol, który sprawdza to, czym palimy w piecach, czy wyposażamy swoje nieruchomości w kosze na odpady – wyjaśnia Angelika Kopczyńska, rzecznik Straży Miejskiej w Kielcach.

Jak dodaje, strażnicy miejscy podejmują także interwencje związane ze zwierzętami. Mundurowi sprawdzają, czy wyprowadzane na zewnątrz psy mają smycze i kagańce – w przypadku ras agresywnych.

W całym 2023 roku, mundurowi wystawili aż 4575 mandatów za wykroczenia drogowe. Ich łączna kwota wyniosła ponad 511 tysięcy złotych. Były i pouczenia- ponad 3500, a także 337 wniosków o ukaranie do sądu.

- Z kolei jeśli chodzi o wykroczenia związane z wychowaniem w trzeźwości, mandatów było 590, na kwotę blisko 50 tysięcy. Natomiast za nieobyczajne zachowanie – 355 mandatów, a kwota -  na ponad 30 tysięcy – wylicza Kopczyńska.

Były także i mandaty za nieodśnieżone chodniki i zwisające sople – tych strażnicy nałożyli  49, a ukaranym przyjdzie zapłacić w sumie 3570 złotych. Było też 9 pouczeń, a interwencji łącznie - 65. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO