Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

O bezpieczeństwie i przyszłości motoryzacji na Politechnice

wtorek, 23 kwietnia 2024 16:27 / Autor: Michał Kita
O bezpieczeństwie i przyszłości motoryzacji na Politechnice
O bezpieczeństwie i przyszłości motoryzacji na Politechnice
Michał Kita
Michał Kita

Jak działa samochód autonomiczny? O tym mogli przekonać się dziś (wtorek 23 kwietnia) studenci Politechniki Świętokrzyskiej. Na terenie kampusu kieleckiej uczelni naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, zaprezentowali pierwszy tego typu pojazd w Polsce.

– To nasza platforma badawcza do testowania i wdrażania algorytmów dla pojazdów autonomicznych i zautomatyzowanych. To jedyna taka platforma w kraju i jedna z nielicznych Europie – informuje Patryk Szwajkowski, specjalista ds. pojazdów autonomicznych  z Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Ekspert wyjaśnia, że samochód autonomiczny potrafi samodzielnie wykonać większość zadań niezbędnych do poruszania się po drodze, dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych. To między innymi kamery, czujniki oraz oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję.

– Aby samochód mógł „widzieć” i rozpoznawać otoczenie musi zostać  wyposażony w kamery, algorytmy sztucznej inteligencji i sieci neuronowe, które pozwalają wykryć typy obiektów znajdujące się na drodze i określają dalszą strategię  jazdy. Natomiast w warstwie obliczeniowej zastosowane są systemy komputerowe, które przetwarzają sygnały pozwalające wprawić samochód w ruch – dodaje.

Celem naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, jest badanie technologii przydatnych do rozwoju pojazdów autonomicznych i przygotowanie do wykorzystania komercyjnego zastosowanych rozwiązań.

Prezentacja wyjątkowego pojazdu odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji naukowo–technicznej „Automotive Safety 2024”, której współorganizatorem jest Politechnika Świętokrzyska.To czternasta edycja wydarzenia, w którym weźmie udział ponad stu prelegentów, w tym przedstawiciele świata nauki, przemysłu i przedsiębiorcy związani z branżą motoryzacyjną. Prelekcje i wykłady odbywać się będą w Sandomierzu od środy (24 kwietnia) do piątku (26 kwietnia).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO